Podzim patří astrám aneb Čas na pěstování nejvděčnějších podzimních druhů

astry

Nejen na jaře či v létě se můžete kochat kvetoucími záhony. Však i podzim s sebou přináší mnoho krásných a pestrých barev. Mezi nejpůvabnější květiny podzimu rozhodně patří astry. Jak na jejich pěstování? Které druhy jsou vhodné do podzimní zahrady?

Astry jsou odolné. Kvetou až do silnějších mrazíků. Zdobí a zkrášlí vaši zahradu i v zimě. Kořeny v půdě přečkají zdárně i tužší zimu, zejména když jsou chráněné vrstvou kompostu.

Astry aneb působivé podzimní trvalky

Astry neboli hvězdnice patří mezi oblíbené zahradní podzimní trvalky. Na zahradě vytváří bohatě kvetoucí trsy s jednotlivými velkými či středními květy. Exteriér zkrášlí barevnou paletou čítající bílou, světle i tmavě růžovou, po různé odstíny fialové, purpurové, žluté.

Jelikož existuje více než 250 odrůd a variant, je možná jejich kombinace na záhonech, kde díky tomu vytvoří pestrý koberec barevných květů. Rostliny mohou dorůstat do výšky od 20 cm až do 1,5 m.

Doba vysazování a množení

Astry se vysazují na jaře, nebo nyní na podzim. Zároveň jde o vhodnou dobu, kdy je možné stávající rostliny v zahradě rozmnožit. Nejlépe dělením trsů na několik menších rostlin. Zachovávají se však jen kvalitní a neponičené trsy. Astry se vysazují podle velikosti odrůdy. Větší vysazujte přibližně 4 až 6 kusů na m² a menší kultivary na stejnou plochu můžete vysadit po 6 až 8 sazenic či trsů.

Ochrana před prvními mrazíky

Jelikož astry můžou kvést až do pozdního podzimu, je vhodná ochrana před příchodem prvních mrazíků, a to hlavně v noci. Stačí je překrýt bílou netkanou textilií, která je přes noc ochrání a ve dne ji můžete sejmout a nechat rostliny kvést a zdobit vaše záhony svými pestrobarevnými květy.

Po odkvětu je třeba odstranit květy, ale stonky nechat celé. Rostliny vydrží na záhonech přes celou zimu. Jen je nutné zajistit ochranu před silnými mrazy, a to především jejich kořenový systém. Z toho důvodů rostliny překryjte chvojím, na kořeny můžete také nasypat kompost a nastlat na ně listí.

květiny

Foto: Pixabay

Vhodné podzimní druhy aster

Hvězdnice nestarcová, která se k nám dostala až z Japonska. Kvete od srpna do října, někde až do listopadu. Má ráda slunné místo i polostín. Dorůstá do výšky od 20 do 80 cm.

Hvězdnice novoanglická nabízí kultivary dorůstající až do 1,5 m. Je tak skvělým protipólem k nižším trvalkám. A jelikož se spodní části aster mohou časem začít vyholovat, je tak ideální k těmto astrám vysadit jiné rostliny, které efektivně zakryjí nevzhledné holé spodní části.

Hvězdnice křovitá je zástupcem nízkých kultivarů. Tvoří bohaté kompaktní koberce pestrých květů. Rostliny nedorůstají více než 50 cm.

Zdroj: dumazahrada.cz, floranazahrade.cz

Náhledové foto: Pixabay