Mravenci na ovocné stromy nesmí! Ochraňte své stromy před mšicemi

Mravenci a mšice

Mravenci žijí v symbióze s mšicemi. Tyto malé organismy dokážou s úrodou doslova zatočit. Asi jen velmi složitě bychom hledali někoho, kdo by se nikdy s mšicemi nesetkal. Na stromech či keřích už na první pohled poznáme, že s nimi máme co dočinění. Prozradí je především zahnuté listy, které se po čase mění doslova ve hnízdo mšic. Jak s nimi bojovat? Alternativ je vcelku hodně, nicméně základem je bezesporu zabránění mravencům, aby se dostali na strom. Vždyť právě oni si doslova mšice chovají jako svá užitková zvířata. Sladký nektar z nich dostanou pouhým dotekem! Jak tedy na samotné mravence? Vcelku jednoduše, alternativy jsou hned 3.

Lepové pásky pouze na mladé stromky

Máte doma menší stromky s jemným kmínkem? Pak vám bude stačit koupit pouze lepové pásky. Ty se nalepí přímo na kmen a mravenci se na nich zachytí. Rozhodně s lepovými pásky nemanipulujte za větru, jinak jich bude více na vás než na stromě. My jsme jedny vyzkoušeli, nicméně o nijak extra skvělé řešení se nejednalo, jelikož se po několika deštích začaly uvolňovat z kmene. Následně úplně upadly.

Mšice na stromě

Klasický lep na kmen

Ten je skutečně osvědčený a můžete si být jistí, že na kmeni bude držet. Manipulace s ním je ale vcelku komplikovaná. Určitě nemůže být delší dobu v teple, jinak poteče a vy jej budete na strom nanášet velmi složitě. To samé platí i o hodně nízkých teplotách. Pak je zase maximálně tuhý. Špachtli budete umývat po aplikaci lepu také hodně dlouho.

Lep na stromy

Lepový sprej jako optimální varianta

Na trhu seženete i lepový sprej. Ten se dá přímo aplikovat na nějaké malé destičky, které se upevní okolo kmene. Optimální je nastříkání spreje přímo na kmen. Získáte jistotu, že se mravenci nahoru nedostanou a mšice tam nepřenesou. Vy navíc od spreje nebudete nijak zalepení. Jen po aplikaci určitě utřete otvor, kterým jde lep na strom, aby lep nezatuhl.

Lep ve spreji

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.