Mravenci a mšice

Mravenci na ovocné stromy nesmí! Ochraňte své stromy před mšicemi

Mravenci žijí v symbióze s mšicemi. Tyto malé organismy dokážou s úrodou doslova zatočit. Asi jen velmi složitě bychom hledali někoho, kdo by se nikdy s mšicemi nesetkal. Na stromech či keřích už na první pohled poznáme, že s nimi máme co dočinění. Prozradí je především zahnuté listy, které se po čase mění doslova ve hnízdo mšic. Jak s nimi bojovat? Alternativ je vcelku hodně, nicméně základem je bezesporu zabránění mravencům, aby se dostali na strom. Vždyť právě oni si doslova mšice chovají jako svá užitková zvířata. Sladký nektar z nich dostanou pouhým dotekem! Jak tedy na samotné mravence? Vcelku jednoduše, alternativy jsou hned 3.

Lepové pásky pouze na mladé stromky

Máte doma menší stromky s jemným kmínkem? Pak vám bude stačit koupit pouze lepové pásky. Ty se nalepí přímo na kmen a mravenci se na nich zachytí. Rozhodně s lepovými pásky nemanipulujte za větru, jinak jich bude více na vás než na stromě. My jsme jedny vyzkoušeli, nicméně o nijak extra skvělé řešení se nejednalo, jelikož se po několika deštích začaly uvolňovat z kmene. Následně úplně upadly.

Mšice na stromě

Klasický lep na kmen

Ten je skutečně osvědčený a můžete si být jistí, že na kmeni bude držet. Manipulace s ním je ale vcelku komplikovaná. Určitě nemůže být delší dobu v teple, jinak poteče a vy jej budete na strom nanášet velmi složitě. To samé platí i o hodně nízkých teplotách. Pak je zase maximálně tuhý. Špachtli budete umývat po aplikaci lepu také hodně dlouho.

Lep na stromy

Lepový sprej jako optimální varianta

Na trhu seženete i lepový sprej. Ten se dá přímo aplikovat na nějaké malé destičky, které se upevní okolo kmene. Optimální je nastříkání spreje přímo na kmen. Získáte jistotu, že se mravenci nahoru nedostanou a mšice tam nepřenesou. Vy navíc od spreje nebudete nijak zalepení. Jen po aplikaci určitě utřete otvor, kterým jde lep na strom, aby lep nezatuhl.

Lep ve spreji

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

19 komentářů

 1. Vašek Odpovědět

  Akorát jsem se nedozvěděl, jak okřídlené (matky) mšice donutit, aby šly na strom pěšky a přilepily se a neletěli. Nikdy jsem to za 50 let zahradničení nedělal, nemám jich více než soused, který to dělá. Asi ještě mšice nepřesvědčil

 2. Alena Odpovědět

  Co se týče lepových pásků na stromky,je to velice krátkodobá účinnost,jelikož mravenci,kteří se nalepí,poskytují most pro další mravence.Ti už přejdou bez problémů.A měnit to každý třetí den,by se hodně prodražilo.Trpělivě používám odstraňování manuálně- ručně,štětečkem a postřik mýdlová,jarová
  voda popř.voda z logru černé kávy.Úplně je spláchnu a na chvíli je klid.Samozřejmě se to týká ovocných keřů a malých stromků.

 3. Vladimír Vojcík Odpovědět

  Dobrý den,
  jak si poradit nechemickou cestou s mšicemi na zelenině anebo angreštu a rybízu?Vloni jsem bojoval s mšicemi na zelí,kapustě a kedlubnách.Použil jsem chemii,bohužel neúspěšně.Děkuji.

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den,
   já jsem zkoušel výluh z tabáku, ale s neúspěchem.
   Třeba bude vědět někdo jiný.

  2. Vladimír Odpovědět

   Já používám tohle: biocont.cz/cz/problematika/msice-vyresi-neemazal_p17.htm
   Nehubí to mšice úplně stoprocentně jako chemie, ale na záchranu rostlin a úrody to stačí bohatě.

 4. Kasandra Odpovědět

  Mně se osvědčil postřik stromku chemikálií Carate a zároveň na zem pod strom sypat průběžně kypřící prášek do pečiva a po mnoha letech zkoušení lepových pásků atd. bez úspěchu, se mi je podařilo vyhubit. Totéž – kypřící prášek do děr u dveří a na chodnících i v koupelně proti faraónům – mravencům a bylo po nich nadobro.

 5. věra Odpovědět

  Používám postřik se skořice a domečky pro škvory.Sáček skořice 30 g. přiliji 2 litry vařící vody a nechám do druhého dne vyluhovat, sem tam promíchám, scedím přes gázu, na dně se utvoří šlem, který trochu při ředím a naliji kolem kmínku. Do hliněného květináče dám slámu,převrátím dnem vzhůru a domeček pro škvory umístím kde potřebuji – škvoři mají rádi mravence i mšice.

 6. Pedro Odpovědět

  Na mšice doporučuji upéct rebarborový koláč. Koláč sežeru, zbytky – slupky a nalámané listy povařím, nechám odležet do druhého dne a pak výluhem postříkat napadené rostliny. Mě se recept osvědčil, mšice byly do dvou dnů pryč.

 7. Vladimír Odpovědět

  Pan Štěpán šíří poměrně rozšířený nesmysl, totiž, že mravenci nějak pomáhají mšicím se šířit. Mšice pouze poskytují mravencům jeden ze zdrojů potravy – medovici, kterou vylučují. Medovici sbírají také včely a další hmyz, budeme je tedy také hubit?
  Na lepové pásy v tomto případě zapomeňte a soustřeďte se na hubení mšic přímo.
  O kompetentnosti a odbornosti nasezahrada.com se dá s úspěchem pochybovat!!!

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den,
   děkuji za reakci. Viz třeba wikipedie: …mravenci chrání mšice před predátory a přenáší mšice na místa, kde je dostatek potravy.
   Asi takto. Co se týká kompetentnosti a odbornosti. Jsme hobby magazín, nikoli odborný online časopis, za jehož čtení by se platily nemalé částky. Proto samozřejmě může docházet k nepřesnostem, jež ale obratem opravujeme. Což není tento případ.
   Mějte se.

   1. Jana Odpovědět

    Přesně tak. Dokonce když se mravenčí kolonie stěhuje, pak si „svoje“ mšice bere s sebou. A existují dokonce i druhy mravenců, kteří tenhle svůj dobytek schovávají každou noc do mraveniště. je to samozřejmě druh od druhu, jako všude v přírodě.

   2. Vladimír Odpovědět

    Pane Štěpáne, jestli mohu poradit, Wikipedii neberte úplně jako zdroj ověřených informací. Těch nesmyslů o mravencích a mšicích je plný web a jeden to přebírá od druhého, a i na Wikipedii může kdokoliv napsat cokoliv. Chápu proč to šíří výrobci a prodejci lepových pásů, ale pro vás to zřejmě nebude zdroj příjmů.
    Mravenci si mšice opravdu opečovávají jako jeden ze zdrojů potravy, snaží se zahnat predátora, ale daří se jim to spíš u larvy sluníčka sedmitečného než např. u sýkory. A s tím přenášením je to tak, že možná zvládnou mšici přenést v rámci jednoho listů, ale rozhodně ji nevláčí že stromu na strom. To, že by měl někdo na zahrádce mravence lesního, který to zvládne, spíš vylučuji. Kromě toho mravenec lesní je jako ohrožený druh chráněn zákonem, takže byste ho neměl hubit ani lepovými pásy. (Pozor tedy na ilustrační fotografie a nabádání k hubení)
    Šíření u mšic dokonale zastane jejich okřídlená generace. Mravenci jsou v tom nevinně. Naopak sbíráním medovice z listů zabraňují (spolu s dalším hmyzem) většímu rozšíření černí a dalších chorob, které následně poškozují listy.
    A to stěhování mšic s kolonií mravenců, jak se vás tady zastala Jana – prosím neplést Čechy s Brazílií, apod.
    Myslím, že i hobby magazín by měl mít ambici šířit vědění a správné informace a ne na to rezignovat proto, že je jen pro „amatéry“.
    Přeji vám zcela upřímně, aby se vám to dařilo (lépe než u mravenců a lepidel)

    1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

     Díky moc za poučný komentář, určitě máte v oboru mnohem více zkušeností než já.
     Beru v potaz. Zřejmě je tedy efektivnější likvidovat přímo mšice.
     Mějte se.

     1. Vladimír

      Ne zřejmě – zcela určitě, likvidovat mravence je v tomto případě střelba slepými náboji.
      Pokud se člověk chce vyhnout chemii, dá se použít například tohle: biocont.cz/cz/problematika/msice-vyresi-neemazal_p17.htm
      Nebojte nejsem agent Biocontu, normálně si to kupuji. Mimochodem, „lepidla na mravence“ prodávají také, v tom se s Biocontem neshodnu, ale nabízí spoustu zajímavých prostředků biologické ochrany rostlin.

 8. Michal Odpovědět

  Mravenci jsou pod každou hroudou a v každé druhé kuchyni, na zahradě si ani nesednu.
  Obětuji nějakýho toho mravence nebo mšici pro zdravou třešeň.

 9. Alena Odpovědět

  Jelikož mám velikou zahradu,hodně ovocných keříků,stromků,s mravenci bojuji neustále.
  Návod,jak se zbavit tohoto hmyzu pomocí lepek apod,no ,,nesouhlasím.Ano,na chviličku,dokud se jich tam přilepí desítky,stovky a ti,co přežijí a jejich mnohem více,mají perfektní most přes mrtvolky. Já používám jar s vodou nebo mýdlovou vodu,můžete přidat trošku oleje,nebo citron.šťávy,což je i zdravé a rozbalit zabalené listy,postříkat..hodně a prstem mšice setřít.Ne v deštivém počasí.Nejlépe večer po slunečném dni a opakujte to 3x za týden.Většinou to mravenci vzdají.

 10. Květa Odpovědět

  Já mam zkušenost s tim,ze otrham mladé konečky větviček napadené mšicemi,hodim je na zem a otočenim boty je rozšlápnu.Stromky se přirozeně větví a mravenci na ně pak nemají proč lézt.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *