Barevné jahody

Modré jahody a rajčata: Na zázračná semena nevěřte!

Už se nemůžete dočkat jara a nakupujete semínka všeho druhu? Proč také ne? Vždyť prakticky není na co čekat. Semínky nás doslova bombardují už i supermarkety. Na internetu je jich prakticky nekonečné množství. Ne všichni prodejci jsou ovšem poctiví a nabízí něco, co ve skutečnosti nevyroste vůbec, případně se setkáte s úplně jinou podobou rostliny, než je deklarována na obalu se semínky. Nepoctivých prodejců je řada. Jaké údaje na semínkách musí být uvedené? U kterých nabídek se raději nepozastavovat? Existují ještě alternativy pořízení semínek?

Jaké informace je nucen prodejce uvádět?

Zákon ukládá prodejcům opatření sáčků se semínky konkrétními důležitými údaji. Oč se tedy jedná?

Přesný název a adresa dodavatele

V první řadě musí být uveden přesný název druhu a odrůdy rostliny. Prodejce si nemůže svévolně vymýšlet, ale jejich název musí být uvedený ve Státní odrůdové knize. Právě tady jsou odrůdy jednoznačně popsány. Důležitá je samozřejmě i adresa prodejce, které musí být také uvedena.

Hmotnost obsahu balení, počet semen

Tyto informace jsou také veledůležité, musíte vědět, jaké množství konkrétních semínek kupujete.

Kvalitu semen zaručí zkoušky klíčivosti

Semínka, jež jsou k dispozici v prodejnách, prochází testem klíčivosti. Ten zaručí, že skutečně vyklíčí. Ta kvalitní by měla klíčit i po několika letech, kdy balení exspiruje.

Doplňkové údaje jako nezbytnost

Určitě je třeba uvést také doplňkové údaje. Mezi ty patří kupříkladu:

  • přesný termín výsevu,
  • výška rostliny,
  • doba kvetení,
  • doba plození.

Sazeničky

Jak vypadají podezřelé nabídky?

V obchodě byste jen velmi složitě hledali semínka s názvem papriky nebo rajče. Na internetu je to zcela běžnou záležitostí. Setkat se můžete třeba s modrými jahodami nebo modrými rajčaty. Produkt bývá označen též jako černé rajče. Nic takového neexistuje. Samozřejmě u balení nevíme, jestli jde o rajče keříčkovité, případně tyčkovité. A obrázek takovýchto pestrých plodin? Photoshop zvládne i mnohem složitější operace…

Papriky

Existují k jiné možnosti?

Abo, jsou jimi semínkovny. Kdybyste si měli být jistí kvalitou semínek. Prostě si některá jen půjčíte, vypěstujete ty správné plodiny a následně semínka vrátíte.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

4 komentáře

  1. Standa Odpovědět

    Tak tak rajčat je možno sehnat mnoho druhů a barev bílá žlutá oranžová červená různě barevně proůžkaté černá různé tvary a chutě ale modré jsem nikdy neměl a ani u nikoho neviděl i když sliboval abych se přijel podívat.To samé papriky a jahody i když jen pro zábavu a zajímavost mě to baví zkoušet nové druhy.Naposled jsem vyzkoušel semena od pána z Ústí co je ve velkém prodává-modré jahody .Jahody skutečně vyrostli ze semínek jsou drobné spousta odnoží z jedné sazenice kvete to krásně žlutě ale má to jahody drobné kulaté a červené namísto garantované 100% modré.Pán samozřejmě neodpoví na mail.Ono když se nad tím člověk zamyslí víte co by se dalo prodat modrých sazenic jahod rajčat a za jakou cenu kdyby opravdu byly modré!!!!!!!!!!!!!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *