Damiana – afrodiziakum pro muže i ženy

Damiana je rostlinka, kterou známe pod českým odborným názvem pastala rozprostřená (lat. Turnera diffusa). Damiana pochází ze střední a jižní Ameriky. Roste do výšky 60 až 180 cm a vyznačuje se svými olivově zelenými zoubkovanými listy a živými žlutými květy. Listy této rostliny jsou považovány za nejdůležitější součást, protože se používají k různým homeopatickým účelům. Podle studií obsahují různé flavonoidy, alkaloidy, třísloviny a další sloučeniny.

Účinky damiany

Damiana je známá zejména pro své povzbuzují, afrodiziakální a nervové vlastnosti. Avšak to nejsou jediné příznivé účinky této rostliny:

  • Pomáhá inhibovat stres a úzkost. Damiana funguje jako relaxační nervový systém a může zlepšit funkci nervového systému. Damiana může být použita jako tonikum k obnově nervového systému.
  • Pomáhá zmírnit depresi a úzkost.
  • Pomáhá regulovat menstruaci. Damiana se používá při stavech zpožděné menstruace, stejně tak při běžných problémech, které s sebou menstruace přináší (akné či bolesti hlavy).
  • Pomáhá zlepšovat metabolismu a trávení. Damiana má tonické vlastnosti, které působí jako stimulant chuti k jídlu a mohou pomoci zlepšit trávení.
  • Snižuje infekce močových cest. Damiana má jak diuretické, tak antiseptické vlastnosti, které mohou pomoci při potírání infekcí močových cest, jako je uretritida a cystitida.

Afrodiziakum

Damiana je proslulá svými afrodiziakálními vlastnostmi, a proto se jeden z jejích vědeckých názvů zaměřuje na tuto charakteristiku. Jeden z mexických názvů rostliny se překládá jako „láska“. Flavonoidy v rostlině mají sexuální účinky a výrazně redukují po-ejakulační intervaly. Jako taková je rostlina součástí nejrůznějších doplňků stravy, které se soustředí na andropauzu u mužů a úbytek testosteronu.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!