Moderní forma zahradnictví zaplní zahradu krásnými a efektními oblouky – mají spoustu výhod

Přemýšlíte, jak získat na své zahradě více prostoru? Zaplňte ji oblouky, po nichž se může řada rostlin jednoduše pnout. Poradíme vám s postupem.

Konstrukce můžete pořídit v zahradnictví nebo si je vyrobit třeba z PVC trubek nebo starého pletiva. Jen je nezapomeňte dobře upevnit do země, aby se nepřevážily ani v poněkud divočejším počasí. A co k nim vysadit?

Dejte si záležet na spokojenosti rostlin

Ovšem nejrůznějším popínavkám jen samotná konstrukce oblouků vyhovovat nebude. Pokryjte je proto pletivem, natáhněte mezi nimi provázky apod. Snažte se vytvořit dostatek křížů, na nichž by se mohly jednotlivé úponky zachytit. Jen pouhé vodorovné opory totiž nestačí. Teprve poté je možné přistoupit k samotné výsadbě rostlin. Ty zasaďte do těsné blízkosti oblouku a jejich stonky jemně ohněte směrem k němu. V případě potřeby si vypomozte provázky, sponkami nebo stahovacími pásky.

Foto: Pxhere

Výhodou tohoto způsobu výsadby je možnost umístění velkého množství rostlin na malou plochu – nebudou si totiž svým listovým habitusem konkurovat. Zem okolo nich pokryjte dostatečně vysokou vrstvou mulče (5-7,5 cm), jež zabrání vysychání i prorůstání plevelů. Nezapomeňte také na hnojení. A pěstujete-li těžké plody typu lagenárie, pro jistotu je v pozdější fázi dozrávání podepřete sítí ze starých triček nebo ponožek (použít lze samozřejmě i pletivo). Zabráníte tak jejich předčasnému odlomení od stonků.

Jak si vybrat popínavky na oblouky

Pokud hledáte rostliny vhodné na slunné místo, bude to třeba vistárie čínská (Wisteria sinensis), popínavé růže (Rosa) a samozřejmě oblíbená rychlerostoucí povijnice (Ipomoea). Z dalších druhů je vhodné vsadit třeba na fazol šarlatový (Phaseolus coccineus) nebo lichořeřišnici větší (Tropaeolum majus L.).

Náhledové foto: Unsplash

Zdroj: https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/zahradni-oblouky-vytvori-ze-zahrady-vonavy-raj-inspirujte-se-v-nasi-galerii-jak-jsou-krasne, https://www.magazinzahrada.cz/jak-si-vytvorit-zahradni-oblouk/, https://sazenicka.cz/jak-si-udelat-okrasny-oblouk/

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)