Množení durmanu: Rostlinu nemusíte kupovat v zahradnictví

Durman

Durman je krásná, avšak také jedovatá rostlina. Při manipulaci s ní rozhodně používejte rukavice. Tato rostlina roste poměrně rychle, proto můžete při jejím pořizování nebo množení ušetřit nějaké peníze. Semínka jsou vždy levnější, než samotné sazenice. Pokud navíc znáte někoho, kdo již durman pěstuje, můžete ho poprosit o řízky z této rostliny. Níže popíšeme, jak durman pěstovat ze semínka a množit.

Vegetativní množení

Jedná se o poměrně jednoduchý způsob rozmnožení již dobře ujaté rostliny. Toto množení provádíme tak, že na jaře odebereme z rostliny měkké řízky, a to bez květních pupenů a vrcholu. Tyto řízky je pak nutné namočit po dobu asi dvou měsíců v množárenském substrátu. Po celou dobu nechte řízky pod mikrotenovým sáčkem. Po dvou měsících je zkontrolujte – měly by zakořenit.

Durman

Durman: Zdroj obrázku Pixabay.com

Množení prostřednictvím řízků

Řízky můžeme odebírat také na podzim. Necháváme je zakořenit ve vodě. Přes zimu je nechte pustit kořínky a na jaře je můžete zasadit do substrátu.

Pěstování ze semen

Pokud se rozhodnete o pěstování durmanu ze semen, vybrali jste si nejzdlouhavější metodu. Semena můžete zakoupit ve specializovaných prodejnách a vysévat je v březnu. Po zmrzlých mužích (kdy už by neměly hrozit mrazy) můžeme durman přestěhovat ven. Pěstujeme jej jako přenosnou rostlinu, tedy v nádobě, abychom jej na zimu mohli zase přenést domů. Semínka se vysévají do hloubky své vlastní velikosti. Protože durman poměrně rychle roste, potřebuje opravdu kvalitní substrát. Na začátku je vhodný ten pro výsev a množení.

Vhodné stanoviště

Durman je možné vysévat do kelímku od jogurtu, musíte ale počítat s tím, že jej budete muset brzy přesadit. Jakmile je rostlinka dost veliká (roste rychle) přesaďte ji do přenosné nádoby, ve které bude celou letošní sezónu (pro příští sezónu bude potřeba větší nádoba). Dokud máte durman uvnitř, vyberte mu světlé stanoviště. Venku bude durman rád za slunce či polostín. Bohatšího květu se dočkáte, pokud jej umístíte do polostínu. Zajímavostí je, že durmany kvetou zejména večer, a to až do prvních mrazíků.

Durman: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!