Liči

Máte rádi liči? Vypěstujte si tuto pokojovku doma!

Exotické ovoce je dnes denní součástí jídelníčku mnohých z nás. Především nyní v zimě se jedná o skvělou alternativu doplnění potřebných vitamínů a jiných látek. Mnohé ovoce není nutné nakupovat přímo v supermarketu. Vypěstovat lze i v domácích podmínkách. Typickým příkladem je třeba liči. Pokud mu dáte správnou zálivku i výživu a budete jej pěstovat při správné teplotě, úspěch by měl být zaručen. Možná vám pomohou i následující řádky, v nichž se na pěstování liči zaměříme. Předtím si ale tuto plodin představíme.

Liči čínské se představuje

jak už samotný název napovídá, liči pochází z Číny, konkrétně z její jižní části. Řadí se do čeledi mýdelníkovitých označovaných latinsky jako sapinaaceae. Jedná se o dřevinu, jež se pěstuje tradičně v mnohých subtropických oblastech prakticky po celém světě. Strom se sladkými lahodnými plody se může klidně dorůst až 10 m výšky s tím, že vydrží až 1000 let. Plody jsou chuťově vynikající a lze je použit jak za syrova, tak i ve zpracovaném stavu. Tradičně se kompotují a nakládají do cukru. Obsahují mraky vitamínu C a také třeba niacin, riboflavin či jiné prvky.

Liči

Počátky domácího pěstování liči

Vypěstovat si liči není nijak nákladné. Stačí jenom sníst plod a následně vyjmout poměrně velké semeno. Optimální velikost se pohybuje kolem 10×20 mm. Menší vyhoďte, nevyklíčí vám. Klíčivost ztratí semeno už po nějakých 3 dnech. Proto musí ihned do půdy, a to směsi písku a rašeliny ve stejném poměru. Hloubka výsevu by měla být kolem 2 cm a do půdy musí jít naležato. Potřebuje stálou vlhkost a teplo okolo 20 °C. za měsíc byste se měli dočkat klíčku. Mladé rostlinky musí být stále ve vlhku.

Liči

Zásady pěstování liči

V domácích podmínkách vám liči poroste, nicméně s plody příliš nepočítejte. Jedná se ovšem o pozoruhodnou pokojovou rostlinu. Liči je velmi náročné hlavně na zálivky, nesmí být ale přemokřené. V létě pozor na ostré slunce, jež pálí konečky listů. V zimě by se teplota pro zazimování měla pohybovat kolem 10 °C. Jinak je vhodné rostlinu hnojit co 14 dní od února do září, tedy v sezonu tekutými hnojivy určenými pro pokojovky.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

5 komentářů

 1. jarda Odpovědět

  několikráte se mi podařilo – vyklíčilo, rostlo dva roky … a potom jsem udělal nějakou chybu a bylo po radosti … ale nevzdávám 😉 …

 2. Pavel Odpovědět

  Máte rádi liči? Tak si ho doma vypěstujte, ale podle konce článku vám rodit nebude. Takže dobrou chuť na listech a stoncích?

 3. Marián Adamus Odpovědět

  Zapomenuli doložit, že li či u nás doroste nanejvýš do výšky 20 cm. V kurzu mi to řekl jeden student ze zemědělky.
  Vyzkoušel jsem, hromada semínek mi vzešla jak pažitka a přes 20 cm se nedostaly.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *