Mini kiwi stojí za vysazení: Jsou chuťově skvělá

Minikiwi

Když se řekne exotické ovoce, mnohým se vybaví kiwi. Ano, tato skvělá plodina rozhodně stojí za to. V obchodech je k dostání prakticky celoročně. Mnohým z nás se ale nechce pohrávat se zdlouhavým loupáním, případně vydlabáváním dužniny. I proto se vyplatí pořídit si mini kiwi. Chuťově je zcela totožné jako klasické, nicméně má poněkud kompaktnější rozměry a dá se konzumovat včetně slupky, jež není chlupatá. Pokud mini kiwi neznáte, jste na správné adrese, my vám tuto rostlinu představíme mnohem podrobněji a zaměříme se i na její pěstování.

Aktinidie význačná se představuje

Mini kiwi samozřejmě není oficiálním názvem konkrétní rostliny, jedná se o aktinidii význačnou. Ta je latinsky označována jako Actinidia Arguta. V podstatě se jedná o vyšlechtěnou odrůdu, která vznikla z kultivarů Issai a Viti. Plody této rostliny se nápadně velikostí podobají angreštu. Oproti standardnímu kiwi jsou o něco sladší. Obsahují spousty vitamínu C a hořčíku. Jedná se o mrazuvzdornou rostlinu schopnou přežít v maximu mínus 30 stupňů Celsia. Navíc mini kiwi dokáže odolat plísním, škůdcům i houbám. Jedinými nepřáteli jsou kočky. Když ale stonek omotáme netkanou textilií, zamezíme ztrátám.  Jinak jsou rostliny samosprašné, takže není zapotřebí řešit samčí a samičí.

Minikiwi

Jednoduché pěstování

K pěstování aktinidie je zapotřebí opory. Jedná se totiž v podstatě o liánovitou rostlinu. Vystačíte si s opěrnými konstrukcemi typu zdí, pergol nebo těch, jež se používají při pěstování vinné révy. Sazenice se vysazují v rozmezí od 2 do 4 metrů, a to kdykoli v průběhu roku. Optimální je ale období v průběhu vegetačního klidu. Optimální je půda promíchaná s kompostem či rašelinou. Sníží se tím kyselost podkladu. Pozor na propustnost zeminy a na absenci přemokření. Rostliny se neobrývají, aby se neporušil kořenový systém. Ochránit před vysycháním je ale můžete mulčovací kůrou.

Minikiwi

Sladké plody na počátku října

Plody mini kiwi se mnohdy sklízí ještě nyní. Bez problémů přežijí i přízemní mrazíky. Jsou poté naopak ještě sladší. A kolik plodů sklidíte z jedné jediné rostliny? Až neuvěřitelných 15 kg!

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.