Mini kiwi stojí za vysazení: Jsou chuťově skvělá

Minikiwi

Když se řekne exotické ovoce, mnohým se vybaví kiwi. Ano, tato skvělá plodina rozhodně stojí za to. V obchodech je k dostání prakticky celoročně. Mnohým z nás se ale nechce pohrávat se zdlouhavým loupáním, případně vydlabáváním dužniny. I proto se vyplatí pořídit si mini kiwi. Chuťově je zcela totožné jako klasické, nicméně má poněkud kompaktnější rozměry a dá se konzumovat včetně slupky, jež není chlupatá. Pokud mini kiwi neznáte, jste na správné adrese, my vám tuto rostlinu představíme mnohem podrobněji a zaměříme se i na její pěstování.

Aktinidie význačná se představuje

Mini kiwi samozřejmě není oficiálním názvem konkrétní rostliny, jedná se o aktinidii význačnou. Ta je latinsky označována jako Actinidia Arguta. V podstatě se jedná o vyšlechtěnou odrůdu, která vznikla z kultivarů Issai a Viti. Plody této rostliny se nápadně velikostí podobají angreštu. Oproti standardnímu kiwi jsou o něco sladší. Obsahují spousty vitamínu C a hořčíku. Jedná se o mrazuvzdornou rostlinu schopnou přežít v maximu mínus 30 stupňů Celsia. Navíc mini kiwi dokáže odolat plísním, škůdcům i houbám. Jedinými nepřáteli jsou kočky. Když ale stonek omotáme netkanou textilií, zamezíme ztrátám.  Jinak jsou rostliny samosprašné, takže není zapotřebí řešit samčí a samičí.

Minikiwi

Foto: Radek Štěpán

Jednoduché pěstování

K pěstování aktinidie je zapotřebí opory. Jedná se totiž v podstatě o liánovitou rostlinu. Vystačíte si s opěrnými konstrukcemi typu zdí, pergol nebo těch, jež se používají při pěstování vinné révy. Sazenice se vysazují v rozmezí od 2 do 4 metrů, a to kdykoli v průběhu roku. Optimální je ale období v průběhu vegetačního klidu. Optimální je půda promíchaná s kompostem či rašelinou. Sníží se tím kyselost podkladu. Pozor na propustnost zeminy a na absenci přemokření. Rostliny se neobrývají, aby se neporušil kořenový systém. Ochránit před vysycháním je ale můžete mulčovací kůrou.

Minikiwi

Foto: Radek Štěpán

Sladké plody na počátku října

Plody mini kiwi se mnohdy sklízí ještě nyní. Bez problémů přežijí i přízemní mrazíky. Jsou poté naopak ještě sladší. A kolik plodů sklidíte z jedné jediné rostliny? Až neuvěřitelných 15 kg!

Náhledové foto: Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.