Expresní hrušková habanero smršť jako skvělé zužitkování pálivých papriček

Habanero smršť

Pěstujete papričky habanero? Aby ne, vždyť jejich specifická chuť láká spousty lidí. Samozřejmě nelze zapomenout ani na pálivost, která se tradičně pohybuje okolo 450 000 SHU. Jde tedy o solidně pálící kousky. Spotřebovat je přímým konzumem všechny určitě nezvládnete, i když třeba patříte mezi vytrénované borce, kteří mají pálivé papričky z rodu chinensis v malíku. Proč taky? Vždyť si můžete pohodlně vytvořit skvělou omáčku, která se vám bude hodit nejenom k masu, ale i k mnohým jiným pokrmům. Následující omáčku jsme zkusili vytvořit sami bez nějaké velké inspirace kdekoli jinde.

Jaké papričky jsme využili?

V podstatě se jednalo jen o papričky habanero. K dispozici jsme měli dvě čokoládová habanero brown, stejné množství habanero yellow a jednu papričky červenou habanero red. Rozhodně je zapotřebí předznamenat, že omáčka sice jejich sílu utlumila, nicméně velmi příjemně a ne moc. S klasickými chilli papričkami by došlo k mnohem většímu útlumu. Habanera navíc dodala svou specifickou chuť.

Papričky habanero

Hrušky

Minimum ingrediencí

Potřebovali jsme skutečně velmi málo surovin, což ostatně dokladují i následující odrážky. Na výrobu omáčky jsme si tedy přichystali:

  • 1 kg hrušek,
  • 1 litr vody,
  • 1/3 hrnku octa,
  • 1/2 hrnku cukru,
  • 5 papriček habanero,
  • špetka soli,
  • solamyl 2 lžičky,
  • 1,5 lžičky skořice.

Cezení omáčky

Jak jednoduché…

Skutečně nic složitého. Nejprve jsme zalili 1 kg oloupaných hrušek zhruba 1 litrem vody. Vše se dokonale povařilo, aby hrušky změkly. Poté už jsme je mohli rozmixovat a přidat cukr, ocet a skořici a sůl. Následně jsme ochutnávali, abychom doladili chuť do doby, než jsme přidali papričky habanero. Ty jsme vmixovali do směsi v momentu, kdy se nám zdála dokonale vyladěná. Vše jsme nechali nějakou dobu povařit. Poté už jsme opět ochutnávali. Když bylo vše ok, přepasírovali jsme směs přes jemné sítko a měli výslednou omáčku. Stojí skutečně za to.

Habanero smršť

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.