Milujete jedlé kaštany? Zasaďte si kaštanovník jedlý

Jedlé kaštany

Dali byste si nějakou zdravou dobrotu? Jasně, nejspíše sáhnete po skvělých jedlých kaštanech. Plody kaštanovníku jedlého se nejčastěji konzumují s příchodem zimy, na vánočních trzích a podobně, nicméně právě nyní nastal čas, kdy dozrávají. Sbírat je lze bez problémů i u nás, v mnohých sadech a parcích se s nimi stoprocentně setkáte. Jedlé kaštany jsou vynikající, jelikož obsahují vitamíny z řad B, E, K. Mimo jiné je jejich součástí i spousta vitamínu C. Dokonce je ho stejně jako v citronech. Pokud byste chtěli mít kaštanovník setý doma, nastal ideální čas pro jeho výsadbu.

Kaštanovník setý pod drobnohledem

Čím je vlastně charakteristický kaštanovník setý? Jedná se o jedlý strom, který se dokáže dorůst výšky až do výšky okolo 30 metrů. Dokáže vytvořit poměrně širokou korunu, takže se vyplatí mít pro výsadbu stromu dostatek místa. Jinak jde o samosprašnou rostlinu s typickými plody, jež jsou uskupené po dvou až třech ve velmi pichlavém obalu, mnohem pichlavějším, než je tomu třeba u jírovce maďalu. Typické jsou u jedlého kaštanovníku listy eliptického tvaru. Dlouhé jsou kolem 20 cm a vyznačují se lesklou tmavě zelenou barvou. Typická je pro ně i zubatost. Květy jsou jehnědy béžové barvy mající délku kolem 25 cm.Kaštanovník jedlý

Kaštanovník jedlý: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána 

Zásady pěstování kaštanovníku setého

Pořídit si kaštanovník můžete právě nyní. Zasadit byste ho měli do písčité zeminy. Podklad by měl být maximálně propustný a bohatý na humus. Když se stromek zapěstuje, bez problémů vydrží i delší období sucha. Co se týká charakteru zeminy, ideální jsou neutrální či slabě kyselé podklady.

Kaštanovník jedlý: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána 

Další alternativy jedlých kaštanů

Nejčastěji se pořizuje bezesporu kaštanovník jedlý označovaný latinsky jako Castanea sativa. Hodně zajímavá je mimo jiné třeba velkoplodá odrůda Castanea sativa ´Marigoule´. Ta dokáže růst i v nadmořských výškách přesahujících 500 metrů. Pokud prahnete spíše po menším stromku, pak vsaďte na Castanea sativa ‚Variegata‘. Dorůstá se okolo 15 metrů a jeho plody dozrávají koncem října.

Jedlé kaštany

Jedlé kaštany: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána 

Jedlý kaštan: Zdroj náhledového obrázku vlastní archiv Radka Štěpána 

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.