Aronie

Arónie: Vyzkoušejte její plody v různých podobách

Arónii známe také pod názvem černý jeřáb. Jsou velice zdravé a jejich další výhodou je všestrannost – vyrobit si z nich můžete víno, kompot, sirup, šťávu a spoustu dalších produktů. Arónie je blahodárná pro váš kardiovaskulární systém, protože snižuje hladinu cholesterolu v krvi i krevní tlak a reguluje krevní oběh. Plody této rostliny se také užívají k posílení imunitního systému. Všechny tyto zdravotní přínosy můžete získat i ze zavařované agónie.

Čerstvá arónie

Jeden z nejjednodušších způsobů užívání agónie je rozmačkat její plody s trochou medu. Místo medu ale můžete použít také kysanou smetanu, nebo spojte rovnou oboje. Právě čerstvá arónie obsahuje nejvíce prospěšných látek. Přidat ji můžete i do smoothie nebo plody odšťavněte.

Aronia

Arónie: Zdroj obrázku Pixabay.com

Víno z arónie

Výroba vína není tolik zdlouhavá a náročná, jako výroba vína z hroznů. I když budete potřebovat vinné kvasinky i živnou sůl. Plody si vymačkejte a změřte objem šťávy, kterou jste z nich získali. Pak na každý litr šťávy přidejte 450 g cukru, zákvas připravený z vinných kvasinek a 0,16 g živné soli. Poslední dvě suroviny můžete koupit ve vinařských potřebách nebo v obchodech se zahrádkářskými potřebami. Nádobu s takto upravenou šťávou neplňte celou, počítejte s tím, že kvašením se její objem zvětší – na povrchu se začne tvořit pěna. Ideální je, když šťáva bude stát v teplotě kolem 20 °C. až pěna spadne, znamená to, že kvašení skončilo a můžete stáčet do lahví.

Sirup z arónie

Připravte si čtyřlitrovou sklenici, kterou omyjeme a do poloviny ji naplňte umytými plody arónie. Přidejte 80 g kyseliny citrónové a zalijte vodou tak, aby sklenice byla plná. Za 32 až 36 hodin sceďte a plody lehce pomačkejte. Výsledkem bude zabarvená šťáva. Na každý litr této šťávy přidejte 1 kg cukru. Ten do směsi zamíchejte a poté chvíli počkejte. Po chvíli zamíchejte znovu – budete opakovat, dokud se cukr nerozpustí. Potrvá to asi 3 hodiny. Poté sirup slijte do lahví. (Kdybyste šťávu zahřáli, sirup by se samozřejmě rozpustil rychleji. Avšak přišli byste také o dost cenných látek z arónie. Proto je lepší příprava za studena.)

Aróniový kompot

Plody dejte do hrnce společně s cukrem. Na 1 kg plodů arónie budete potřebovat 450 g cukru. Duste je pod pokličkou, dokud nepustí šťávu. Poté plody nabírejte a bez šťávy je plňte do sklenic. V tuto chvíli by plody již měly být měkké. Šťávu, která nám zbude v hrnci, převařte a pěnu z ní použijte na polití plodů ve sklenicích. Zavařte ve vodní lázni.

Arónie: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *