Měsíček lékařský a jeho pěstování

Měsíček

Jednou z velmi známých, nenáročných a léčivých letniček je bezesporu měsíček lékařský. Jedná se v podstatě o skoro nejstarší rostlinu svého druhu. Svůj původ má v oblastech Středozemního moře a pěstuje se více než 600 let. Na počátku se vysazoval především pro léčebné účely, dnes jej najdeme spíše jako okrasnou květinu. Upozorní nás na sebe svými žlutými nebo oranžovými květy, jež jsou poměrně jednoduché a na noc se postupně zavírají. Měsíček kvete od května až do prvních mrazíků. Co se týká výšky měsíčku, ta se pohybuje mezi 40 až 70 cm.

Důležitá volba stanoviště

V první řadě musíme upozornit na výběr stanoviště. Měsíček není nijak výrazně náročný podobně jako některé jiné letničky. Bez problémů se mu bude dařit jak na stinných místech, tak i přímo na slunci. Mnohdy pěstitelé volí právě měsíček jako předplodinu pro nejrůznější užitkové rostliny. Perfektně dokáže ochránit především rajčata proti nejrůznějším škůdcům. Na mysli máme hlavně háďátka a svilušky. Výborný je měsíček i jako zelené hnojení.

Péče o měsíček

Pečovat o měsíček není nijak výrazně složité. Zvládnout to bez jakýchkoli obtíží i děti. Výsev by měl proběhnout v dubnu přímo na záhon, a to po malých špetkách. Spon by se měl ohybovat okolo 30 cm. Na první květy se můžete těšit tak cca do nějakých 10 týdnů. Jestliže chcete vidět květy již o něco málo, respektive klidně i o měsíc, zasaďte měsíček již na podzim. Musíte tak ale činit v mírnějších oblastech. Půdu okolo rostliny je zapotřebí v pravidelných intervalech kypřit. Za sucha je zapotřebí rostlinu pravidelně zalévat. Množíme pomocí semen, která vyzrají. Mnohdy se měsíček šíří i samovýsevem.

Pár rad a tipů

Měsíček se běžně používá také v medicíně, kdy je odvar z něj optimální při menstruačních obtížích a nepříjemných bolestech spojených s křečemi. Měsíčková mast je typická i antiseptickými účinky. Pomůže v léčbě ran a nejrůznějších zánětů. Okvětní lístky mohou v kuchyňském použití alternovat šafrán.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.