Meruňková marmeláda je skvělá. Domácí meruňkový dip ji ale předčí

Meruňkový dip

Sklizeň meruněk je v plném proudu a spousta lidí si je už koupila pro různá klasická domácí zpracování. Mezi tradiční způsoby úpravy meruněk se řadí meruňková marmeláda, meruňkový džem, zavařené meruňky a podobné speciality. Mnohé hospodyňky neodolají a upečou také skvělý meruňkový koláč. Zapomenout nemůžeme ani na rýžový nákyp s meruňkami nebo meruňkové knedlíky. Co ale zkusit zpracovat meruňky také trochu netradičně a jednoduše třeba jen na dip k masu? My jsme vyzkoušeli úplně jednoduchý meruňkový dip v pálivé a nepálivé podobě.

Nakupte si meruňky a hurá na věc

Ideální je volit meruňky od prodejců, kteří je přivezli z tradičních oblastí z jižní Moravy nebo odjinud, kde se meruňky tradičně pěstují. Meruňky by měly být zralé, tedy spíše měkčí. Jen tak budou dokonale sladké a my budeme muset do dipu přidávat minimální množství cukru. My jsme zakoupili meruňky u prodejce, který měl svůj stánek u cesty na jihovýchodní Moravě. Mohli jsme si je i vyzkoušet, zdali jsou dostatečně zralé. Koupili jsme něco přes dva kilogramy.

Meruňkový dipRozvaření meruněk: Foto Radek Štěpán

Pouze několik málo ingrediencí

Na výrobu meruňkového dipu je zapotřebí jenom několik ingrediencí. Základem jsou ony změklé meruňky. Dále je třeba mít třtinový cukr a skořici. Nic více jsme skutečně do samotného dipu nedávali. Proč také? Chuť a vůně meruněk vyniknou dokonale a nic jiného není třeba.

Meruňkový dipMeruňkový dip: Foto Radek Štěpán

Jak na výrobu meruňkového dipu?

Zcela jednoduše. Nejprve se meruňky pořádně omyjí, vypeckují a následně vaří až do doby, kdy úplně změknou. Poté je už můžete rozmixovat. Když vznikne samotné pyré, měli bychom ochutnat. Na základě toho přidáme pochopitelně cukr. Určitě je třeba využít také skořici. Té jsme dali zhruba malou lžičku. Poté už jen ochutnáváte. Když směs vře, můžete ji postupně naběračkou nalévat do sklenic, které dáte dnem vzhůru. Takto jsme udělali čtyři sklenice. D směsi jsme pak přidali papričku Jolokhia Bhut a vytvořili pálivý dip. Ten jsme nakonec servírovali ke grilovanému hermelínu, což ostatně dokladuje obrázek.

Meruňkový dip

Meruňkový dip: Foto Radek Štěpán

Zdroj info: Vlastní zkušenosti autora

Meruňkový dip s grilovaným hermelínem: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.