česnek1

Méně známé způsoby uskladnění česneku

Sklizeň česneku je v plném proudu, mnohde už skončila. Neméně důležité je ale bezesporu také jeho správné uskladnění. Řešit je možné hned několika způsoby. Rozhodně se ale vyplatí vyhnout mražení česneku, které ho zbaví potřebných látek. My se podíváme na čtyři zajímavé způsoby uskladnění, které nejsou nijak složité a z hlediska výdrže této zeleniny jsou bezesporu efektivní.

Sůl jako efektivní konzervant

První alternativu pro optimální uskladnění česneku představuje jeho ponoření do soli. Ideální je vzít si obyčejnou sklenici a její dno pokrýt silnější vrstvou soli. Na tu se poté navrství neoloupané hlavy česneku. Poté se sklenice kompletně naplní solí a zavíčkuje. Sůl dokáže česnek ochránit jednak před plísní a jednak také před různými bakteriemi a hnilobou.  

SůlSůl: Foto Pixabay

Česnek v pilinách

Dřevěné piliny jsou vynikajícím prostředkem pro uchování česneku přes zimu podobně, jako je tomu v případě soli. Postupovat přitom budete úplně stejně. Poliny jsou vynikající v tom, že umí absorbovat vlhkost. Průchod vzduchu je přitom zajištěn. Před umístěním česneku do sklenice jej nechte pořádně proschnout.

Cibulové slupky

Také poměrně zajímavá metoda. Ideální je uložit česnek do sáčků z nesyntetické tkaniny spolu se slupkami od cibule. Česnek se při takovémto uskladnění také nezkazí.

Cibulové slupky

Sůl: Foto Radek Štěpán

Uložení česneku do mouky

Přebytečnou vlhkost absorbuje bez problémů také mouka. Česnek byste měli posypat moukou tak, aby na něm ulpěla zhruba 2 cm silná vrstva.

Zdroj info: https://mirhitrostey.com/

Česnek Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

2 komentáře

 1. hermína Odpovědět

  Podle zdejší rady jsem si naložila česnek do sklenice a vycpala vatou.Těsně,jak to bylo doporučeno.
  Česnek stejně vyschnul,navíc začal i klíčit.
  Vydržel v těch sklenicích asi 2-3 měsíce,pak už nebyl kničemu,vyhodit.
  Ne všechny rady zde jsou užitečné.

  1. Aster Odpovědět

   Přesně. Ono taky záleží v jakém stavu je ten česnek. Já jsem roky skladovala česnek v seníku – zavěšený a kolem něj pověšené snopy ze sena – proti mrazu – vydržel v pohodě až do jara. V posledních letech ho skladuju v komoře, kde je sucho a teplota celou zimu cca 10 – 15°C . Jenže ne každý má tyto možnosti.
   K tomu, co se zde píše, se vyjádřit nemůžu – tohle jsem nikdy nezkoušela a asi ani zkoušet nebudu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *