Jak na hnojení citrusů aneb staré rady už dávno neplatí

V některých ohledech jsou staré zahradnické příručky pokladem, ovšem leckdy jsou tvrzení v nich už dávno překonaná. Typickým příkladem jsou ty o pěstování citrusů. Také se domníváte, že pro tyto rostliny je nejlepší dešťová voda a přihnojování železem kvůli chloróze? Pak nám dovolte tato tvrzení trochu poopravit.

Ne nadarmo se říká, že výjimky potvrzují pravidlo a „starým“ odrůdám citrusů se dost možná díky „starému“ způsobu péče dařit bude. Pokud však děláte všechno přesně podle příruček a přesto se úrody ne a ne dočkat, pojďte se podívat na to, jaké trendy v hnojení citrusů panují dnes.

Dešťová voda? Už dávno ne

Tak především není třeba stavět pod okap sud. Koneckonců, ve městech je něco podobného značně problematické. Aktuálně se pro citrusy doporučuje spíše středně tvrdá voda s obsahem vápníku, který je ovšem nutné přidávat také do půdy.

Foto: Pixabay

Už ani nízká hodnota pH v substrátu není tím pádem nepřekonatelným pravidlem. Nezapomínejte na to, že kyselá hnojiva vápník ze substrátu vyplavují. A co dál?

Střídejte namíchané směsi s profesionálními hnojivy

Nejlépe se v tomto ohledu osvědčuje ledek vápenatý. Ve vícesložkových kapalných hnojivech vápník kvůli vysrážení nenajdete. A používáte-li hnojiva pevná, není ho tu zase dost. A jak tedy hnojit? Připravte si roztok s 0,3 % ledku vápenatého a 0,3 % síranu draselného. To však samo o sobě nestačí. Tuto výživu je třeba střídat s profesionálními hnojivy z obchodů. Jednou tedy zaléváte domácím hnojivem a jednou kupovaným. A jak často? V zimě by měly citrusy dostat svou proci živin 1x za měsíc, v létě pak 1x za dva týdny.

A co dělat, pokud se vyskytne obávaná chloróza listů? Sahat po železe bývá zbytečné, mnohem spíše bude problém ve vysokém obsahu fosforu (nešvar některých produktů z obchodů). Obvykle stačí hnojivo vyměnit a je po problému.

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)