Méně tradiční využití cibule

Cibule

Znáte dobře cibuli? Poměrně jednoduchá otázka. Tato plodina patří v tuzemsku mezi nejpoužívanější. Není se čemu divit, jelikož se jednak hodí takřka do jakéhokoli pokrmu a jednak také obsahuje spousty lidskému organismu prospěšných látek. Jmenovat můžeme třeba jen provitamin A či fosfor, jód, draslík, sodík, zinek a vitamíny z řad C, B1, B2 a B3. Cibule má doslova multifunkční využití. Některé alternativy příliš známé nejsou, a tak se na ně podíváme mnohem podrobněji právě v tomto článku.

Sušení a smažení cibule

Cibuli lze bez problémů usušit. Nakrájíte ji na plátky a necháte uschnout buď v sušičce, nebo na vzduchu. Pak ji lze použít do jakýchkoli pokrmů. Výborná je cibule osmažená v trojobalu jako řízek. Ostatně takové cibulové kroužky jsou tradiční delikatesou.

Cibule

Cibule: Foto Pixabay

Vychovejte si domácí mazlíčky

Naučit domácí mazlíčky poslušnosti není mnohdy vůbec jednoduché. Cibule by vám mohla trochu pomoct. Dejte ji na místa, jež mají domácí zvířata zakázána. Co nesmí rozkousat, kam nemohou na záchod, a na mnohá jiná místa dáte nakrájené plátky cibule. Ani vám sice nebude vonět, ale jim už vůbec ne, takže se časem naučí i bez cibule.

Bič na rezavé nože či jiné pomůcky

Zapomeňte na drahou a zdraví škodlivou chemii. K vyčištění nože od rzi vám bude stačit působení cibule. Pokud nůž do cibule zapíchnete na delší dobu a pak přejedete ostří, postupně bude rez mizet. Při větším množství rzi je třeba postup několikrát opakovat.

Cibule

Cibule: Foto Pixabay

Bodl vás hmyz? Pomůže právě cibule

Plátek cibule funguje jako vynikající první pomoc při bodnutí hmyzem. Plátky cibule jednoduše položíte na inkriminované místo a bolest se sníží. Cibule mimo jiné pomůže i odehnat hmyz třeba při grilování nebo venkovním posezení.

Eliminujte zápach malby

Spaní v nově vymalované ložnici je komplikovanější, protože tady bude vládnout specifický pach. Pohltí se přitom jednoduše. Stačí k tomu plátky cibule namočené do misky s vodou.

Cibule: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.