Jak odstranit skvrny od rzi z oblečení

Zahradník

Práce na zahradě je vždycky dost, ne vždycky jsou však její následky jen pozitivní. Velmi nepříjemná umí být například rez. Když už ji odstraníte z vodovodního kohoutku se zděšením zjistíte, že ulpěla třeba na vašich oblíbených kalhotách. A jak si s ní tedy poradit?

Když se otřete o kovový předmět venku, je na malér zaděláno prakticky okamžitě. Dá se totiž vyprat jen obtížně, ovšem jít na její odstranění můžete i jinak.

Pomůže sůl, citronová šťáva nebo třeba prášek do pečiva

Zahřátá citronová šťáva má na rez doslova odpuzující účinky. Stačí větší miska, pár vteřin v mikrovlnce a vložení postiženého kousku tkaniny dovnitř. Tato metoda je nevhodná pouze pro jemné materiály, těm by mohla ublížit.

Zahradník

Zdroj obrázku: Pixabay.com

TIP: Citronová šťáva také pomáhá účinně odstraňovat nehezké skvrny od trávy .

Dalším způsobem, jak odstranit skvrnu od rzi, je její potření práškem do pečiva. Smíchejte ho s vodou na jemnou pastu, nechte 15 minut působit a potom oblečení vyperte běžným způsobem. Možné je také špinavé místo dobře potřít citrónovou šťávou, a poté ještě zasypat solí. Nakonec pověste oblečení na několik hodin na slunce a potom vyperte jako obvykle.

Dalším dobrý tipem je potření skvrn kyselým mlékem, kefírem nebo podmáslím.

Někdy může pomoci chemie

Pokud rez drží opravdu dobře, můžete na jít ještě jinak. Počítejte však s tím, že oblečení dost možná poničíte, takže níže uvedené způsoby jsou opravdu jen nouzovými.

Čistič toalety (bez chlóru) – naneste na skvrnu, nechte chvíli působit a dobře omyjte vodou. Pozor, obsažené látky jsou často velmi leptavé, navíc mohou dráždit pokožku a sliznice).

Kyselina citronová nebo kyselina vinná (nejlépe v poměru: jedna lžička kyseliny na 300 ml vody). Naneste, nechte působit a dobře opláchněte. V případě potřeby opakujte.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)