Medovníkové kuličky: Recept i pro úplné laiky

Medovníkové kuličky

Vánoce jsou za rohem a spousta z nás se snaží rychle upéct nějaké to cukroví. Pokud hledáte dobrotu, již upečete v podstatě za chvíli, vsaďte na medovníkové kuličky. Jejich výroba také není nijak náročná. I proto nabízíme recept, který určitě stojí za to vyzkoušet. My jsme se o upečení těsta a následné uhnětení kuliček pokusili také, o čemž se ostatně budete moci přesvědčit ve videu, které je k dispozici na konci tohoto receptu. Co všechno jsme tedy použili a jak postupovali?

Na 1 plech těsta jsme potřebovali:

  • 0,5 kg hladké mouky,
  • 2 optimálně domácí vejce,
  • 60 g másla,
  • 2 kávové lžičky jedlé sody,
  • 4 vrchovaté lžíce medu.

Výroba těsta:

Na počátku jsme smíchali mouku a vajíčka. Následně jsme rozehřáli máslo, aby se roztavilo. K němu jsme přidali i med a lehce povařili, aby se vše spojilo. Poté jsme smíchali s moukou a vejci. Vznikla nám lehce lepkavá směs. Dle potřeby je možné ještě přidat mouky, aby se těsto tak nelepilo. Když bylo hotovo, vyváleli jsme na plech těsto o síle cca 5 mm. Když jsme měli vše přichystáno, pekli jsme na 160 stupňů Celsia po dobu zhruba 10 minut. Po uplynutí této doby jsme těsto na medovníkové kuličky vytáhli a pustili jsme se do náplně, jak jsme tuto část pracovně nazvali.

Na „náplň“ jsme potřebovali:

  • 1 konzervu karamelového Salka,
  • 1 celé máslo.

Výroba náplně a vznik finálního těsta

Salko jsme vylili do plastové misky a následně lehoučce nechali v mikrovlnce změknout máslo. Obojí jsme rozšlehali a vytvořili náplň. Poté bylo nezbytné nastrouhat vychladnuté těsto na struhadle, aby byla směs co nejjemnější. Poté jsme nastrouhané těsto i náplň spojilo v jedno finální těsto. Trochu nastrouhané směsi jsme si nechali na obalování kuliček. Poté už těsto putovalo na 2 hodiny do lednice.

Medovníkové kuličky

Vytváření kuliček byla radost

V poslední řadě recept na medovníkové kuličky pojímá samotné vytvoření kuliček. Z těsta se ubírají malé kousky a v ruce hnětou, aby vznikly kuličky. Ty se následně obalují ve zbytku nastrouhané směsi. Nakonec se hotové kuličky nechají vychladnout. Chutnají perfektně, o čemž se budete muset přesvědčit sami…

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.