Jak zabít kapra

Vánoční kapr

Vánoce se nám už přiblížily natolik, že bychom měli mít nakoupené nejenom dárky, ale řešit i spousty dalších záležitostí. Typickým příkladem budiž vánoční kapr. Tato tradiční ryba si jistě zaslouží maximální pozornost a na talíř prostě a jednoduše v České republice patří. Pro mnohé z nás je koupě ryby příjemným procesem, přičemž největší odpor pochopitelně vyvolává zabití kapra. Jak správně zabít kapra? Přesně na tuto otázku se ptá spousta lidí. I proto se na ni pokusíme odpovědět. Rozhodně je třeba být velmi citlivý.

Připravte se na zabití

Základem je pochopitelně vynikající příprava. Než dojde k samotnému usmrcení ryby, měli byste si připravit nějakou plochou nádobu, optimálně plech. Právě na něj bude ryba krvácet. Rozhodně se vyplatí zabalit kapra před samotnou exekucí do nějaké utěrky, případně něčeho, v čem vám nebude v žádném případě klouzat. Snižuje se tak riziko, že byste se pořezali nebo že by se kapr před svou smrtí zbytečně trápil.

Jak na zabití a vykrvácení kapra

V první řadě je zapotřebí kapra dokonale omráčit. Učiníte tak prostřednictvím tupého předmětu nad oblast očí. Vzít si můžete optimálně klasickou gumovou paličku. Se standardním kovovým kladivem by mohlo dojít ke zbytečně velké destrukci ryby. K usmrcení kapra dojde precizním řezem za samotnou hlavou ryby. Díky tomuto řezu dojde i k postupnému vykrvení kapra. Srdce se nachází právě hned za hlavou v sousedství břicha. Zabití kapra tak bude rychlé a nekomplikované. Když kapr vykrvácí, můžete si jej dát na suchou podložku, otřít a následně jej očistíte od šupin a nečistot.

Filetujte a připravujte

Když kapr vykrvácí, můžete z něj připravit filety. Optimální jsou pochopitelně podkovy, které tradičně smažíme v trojobalu. Někdo miluje i kapra namodro. Na Vánoce se ale tradičně připravuje klasický smažený kapr právě s bramborovým salátem.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.