Mátová tinktura pro každý den

Máta je známá svými speciálními vlastnostmi a pozitivními účinky na tělo, a to zejména na trávicí systém. Pomáhají i proti bolestem hlavy, přináší dobrou náladu a příznivě působí na imunitu. Z nařezaných listů snadno vyrobíte extrakt, který skvěle podporuje správné fungování žaludku, jater a střev. Můžete ho popíjet jen tak nebo třeba přidávat k jídlu.

Mátová tinktura pro každý den – co budete potřebovat?

Ingredience:

  • 1/2 sklenice vodky
  • dvě hrsti listů máty
  • sklenice s dobře uzavíratelným víčkem

Jak na to:

Nasbírejte na zahradě nebo z květináče mátu. Je vcelku jedno, jaký druh použijete, ovšem nejsilnější účinky na trávení má klasická máta peprná (Mentha piperita). Důkladně je omyjte pod tekoucí vodou a osušte na papírovém ručníku nebo v kuchyňské utěrce. Teprve teď oddělte listy od stonků.

Listy vložte do sítka a opláchněte znovu studenou vodou. Listy musí být opravdu ale opravdu čisté, protože jakékoliv nečistoty mohou narušit tvorbu tinktury. Čisté a pěkné listy jsou naopak zárukou dobrého extraktu, který dlouho vydrží.

Promytou mátu vložte do sklenice. Přelijte vodkou a nezapomeňte, že veškerá máta musí být pod povrchem alkoholu. Množství nahoře tedy berte jako orientační a podle potřeby přidejte. Zakryjte sklenici čistou textilií a zajistěte gumičkou proti sklouznutí.

Tinktura z máty se bez dlouhého odpočinku neobejde

Uložte extrakt na chladném, stinném místě a v chladu a to po dobu 30 dnů. Po této době se vodka částečně odpaří a z listů se začnou uvolňovat cenné esenciální oleje.

Nyní tinkturu přeceďte a přelijte do vhodné nádoby se šroubovacím víčkem. Užívejte jednu lžičku denně do čaje, do vody nebo k jídlu. Máta je velmi bezpečná bylinka, v přiměřeném množství je tedy lze užívat dlouhodobě. Alkoholový extrakt je však zapovězen těhotným a kojícím matkám a samozřejmě dětem.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)