Mech v dlažbě. Takto se ho určitě zbavíte

Mech v dlažbě

Tvoří se vám v dlažbě mech? Určitě nejste jediní, kterým by se tato nepříjemnost stala. Především vlhké prostředí jeho výskytu hodně napomáhá. I proto se s jeho vznikem setkáváme nejčastěji v podzimních měsících, případně na jaře. V létě je mech v dlažbě také, nicméně hodně vysychá, takže není až tolik nápadný. Přesto je optimální se ho zbavit, to co možná nejefektivněji. Jak na to? Následující tipy by vám mohly pomoct!

Ruční dřina je ekologická, ale náročná

Nejjednodušší a také pochopitelně nejekologičtější je odstraňování mechu ručně. Vzít si na pomoc můžete třeba špachtli. Počítejte ale s tím, že se budete muset shýbat a činnost bude náročná. My jsme použili nástroj na prokypření hlíny, který jsme jednoduše upravili ohnutím a přibroušením jeho prostřední části, aby dokonale padla do spár.

Tlakový čistič v hlavní roli

Mech nedokáže síle vodního proudu z tlakového čističe odolat. Často ovšem dostanete ven i veškerý písek, který je následně zapotřebí dosypat a vmést do spár. Počítejte s tím, že práce s tlakovým čističem bude poměrně špinavá.

Vápno

Mech má rád kyselé prostředí, ve kterém se mu dokonale daří. Když si rozmícháte vápno s vodou a následně aplikujete, zničí ho to. Jen neukápněte vápno na trávník!

Mech v dlažbě

Modrá skalice

Vyzkoušet můžete i roztok vody a skalice modré. Namíchejte ho v poměru 1:10. Mech by měl také zmizet.

Obyčejná sůl

I ta dokáže s mechem zatočit. V zimě možná chodníky solíte, a tak se na jaře objevuje mech méně. Cíleně ho ale můžete jejím použitím zlikvidovat i jindy. Pozor ale na větší množství soli, jež prosakuje do půdního podkladu.

Klasický popel

Právě on dokáže mech udusit. Dlažba po jeho aplikaci ale nebude nejčistší.

Chemie v mnoha podobách

Přípravků proti mechu existuje spousta. Mezi ty nejznámější patří především Antimech, SCALP, Sanatop CI2 či Kuprikol. 

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.