Nejlepší adaptogenní bylinky

Indický angrešt

Adaptogenní bylinky jsou takové rostliny, které mají revitalizační nebo regenerační vlastnosti, které mohou zlepšit zdraví. Používají se již tisíce let, ale slovo „adaptogen“ je moderní, které se začalo používat až ve čtyřicátých letech minulého století. Velké množství bylinek, které dnes řadíme do rodiny adaptogenů bylo již tisíce let součást tradiční čínské i indické medicíny. Níže přinášíme 7 nejlepších adaptogenních bylinek vůbec:

Indický angrešt

Indický angrešt známý jako Amálami patří mezi populární bylinky tradiční indické medicíny. Lidé se domnívají, že tento plod prodlužuje mládí, život a dobrou paměť. Zvyšuje odolnost vůči chorobám a vyživuje krev. Používá se jako účinné tonikum pro obnovení chuti k jídlu, pro podporu zdraví jater, kostí, zubů a vlasů. Obsahuje vysoké množství vitamínu C a další antioxidanty.

Vitánie snodárná

Vitánie snodárná je součástí indické tradiční medicíny, kde se častokrát používá pro podporu plodnosti u mužů. Podporuje zdravý imunitní systém a pomáhá proti stresu. Tato rostlinka je bohatá na železo a může stimulovat štítnou žlázu.

Housenice

Housenice je vlastně druhem houby, který se kolonizuje na housenkách – odtud také její název. Častokrát se používá pro podporu zdraví ledvin, dokáže ale také léčit chronickou únavu a sexuální dysfunkce. V současné době se používá zejména pro zvýšení atletického výkonu a k boji proti únavě.

Eleuterokok ostnitý

Eleuterokok nabízí podporu imunitního systému a pomáhá udržovat zdravou hladinu cholesterolu. Jako takový se hodí pro muže i ženy každého věku. Napomáhá kognitivním funkcím a zdraví srdce. Eleuterokok používají lidé, kteří mají vysoce stresovou práci, napomáhá jim ve spánku, aniž by způsoboval ospalost v průběhu dne.

Bazalka indická

Čaj připravený z této bylinky se používá jako lék na bronchitidu, uklidňuje žaludek a používá se také pro správnou funkci nervového systému. Podporuje paměť a působí proti depresím. Obsahuje antioxidanty, které na sebe vážou nebezpečné volné radikály a odvrací tak širokou škálu chorob.

Bazalka

Maca horská

Maca má svůj původ v Peru, hojně se používá zejména k podpoře sexuálních funkcí. Zvyšuje totiž sexuální apetit u mužů i žen, u mužů navíc vede ke zvýšenému počtu spermií.

Rozchodnice růžová

Rozchodnice růžové roste v severních zemích, používá se zejména pro mírnění stresu. Používá se ale jak k posilování psychické vytrvalosti, tak také k fyzické vytrvalosti. Podporuje imunitní systém u mužů i žen.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!