Máte na zahradě psa? Tyto rostliny raději nepěstujte

I když jsou rostliny v zahradě nádherné, některé druhy byste v kombinaci se čtyřnohým kamarádem pěstovat neměli. Psi totiž mají ve zvyku některé rostliny ukusovat – a to i ty, které jsou pro ně jedovaté. Povinností vás – majitele psa a zahrady, ve které pes žije – je zamezit tomu, aby se pes mohl rostlinami otrávit. Nejlepším způsobem, jak to udělat, je vůbec takové rostliny nepěstovat. Níže uvádíme seznam rostlin, které jsou pro psa jedovaté.

Ocún jesenní

Lidově se této rostlině říká naháček. Je to nádherná rostlina, která má fialově zbarvené květy. Na atraktivitě této rostliny ubírá to, že je prudce jedovatá. Při požití způsobuje intenzivní pocit pálení v ústech, zvracení, průjem, záchvaty, poškození jater a ledvin a dokonce i srdeční arytmie. Ačkoli je celá rostlina považována za jedovatou, toxicita je nejvyšší v cibulkách rostliny.

Azalky

Požití jen několika listů azalky může způsobit orální podráždění s následným zvracením a průjmem u psů. V těžkých případech může požití způsobit pokles krevního tlaku, kómu a dokonce i smrt.

Azalka

Narcis

Celá rostlina je pro psy jedovatá, ale nejnebezpečnější je cibulka narcisu. Požití jakékoli části narcisu může způsobit zvracení, průjem, bolesti břicha, arytmie, křeče a závažný pokles krevního tlaku.

Tulipán

Nejvíce jedovatá je opět cibulka tulipánu. Pro psy je ale nebezpečná celá rostlina. Její požití může způsobit závažné podráždění úst, nadměrné slzení a nevolnost.

Tulipán

Kalanchoe

Také známá jako kolopejka je běžná rostlina, která obsahuje spousty malých květů. Při požití může způsobit zvracení a průjem. V méně častých případech pak způsobuje také arytmie.

Oleandr

Oleandr je populární okrasný kvetoucí keř, který pěstujeme většinou jako pokojovou rostlinu, v létě ji je možné přenést i na zahradu. Obsahuje glykosidy, podobné dioxinu, které jsou pro psy velmi toxické a mohou způsobit fatální srdeční abnormality, svalové třesy, nekoordinovanost, zvracení a krvavý průjem.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!