Matcha tea se vyrábí docela jinak než ostatní čaje – objevte jeho tajemství

Čaj matcha alias Matcha tea se v posledních letech doslova dere na výsluní. A není divu – nabídne mnohem víc, než jen „vodnatý“ nápoj. Musíte mu ovšem přijít na chuť. To ovšem trvá leckdy poměrně dlouho, protože chutná velmi specificky.

Ale pokud jste ho dodnes ještě nezkusili, dost možná vás přesvědčí některé jeho výhody nebo například to, jak se vyrábí.

V čem je čaj Matcha jiný než běžné zelené čaje?

Rozdílů bychom v této oblasti našli opravdu mnoho. Matcha tea alias matcha čaj se pěstuje jinak než běžné čaje. A v čem je rozdíl? Čajovníková pole se pár týdnů před sklizní zakryjí sítěmi, aby k lístkům dopadalo jen minimum slunečního světla. To má velmi dobrý důvod – listy totiž nebudou tak hořké. Sbírají se jen ty nejmladší lístky. Při procesu sušení se pak odstraní vše, co není potřeba, tedy především žilky, řapíky či stonky, a v žulových mlýnech se mele jen samotná dužina listů.

Foto: Protext

To se děje pod velmi pečlivým dozorem mistrů, kteří dohlíží na kvalitu. Hlavně proto má matcha jemnou a nasládlou chuť. Tím je celý proces skončen – nic dalšího už se s čajem neděje. Takto předpřipravený jemně mletý čaj se pak přiváží do skladu, kde je balen do jednotlivých porcí nebo do většího balení – podle toho, jak si to koncový zákazník přeje.

V čem je matcha unikátní

Určitě jste si všimli, že tento čaj vypadá trochu jinak, než běžné čaje z obchodů. Díky velkému obsahu chlorofylu je matcha plný antioxidantů, které pomáhají chránit zdraví organismu. Antioxidanty totiž pomáhají odbourávat v těle škodlivé toxiny. Matcha také jedním dechem povzbuzuje mozek, zlepšuje soustředění a dodává postupnou dávku energie až po dobu šesti hodin. To není zrovna málo užitečných vlastností na tak nenápadnou potravinu. Ale to stále ještě není všechno.

Výhody matcha tea pro váš organismus

Může tak pro všechny, kdo potřebují pořádnou porci energie, představovat alternativu kávy (káva totiž v sobě obsahuje vyšší dávku kofeinu, která je na vrcholu svého působení asi půl hodiny po požití a pak prudce klesá). Ovšem u čaje Matcha se nic podobného neděje. Matcha navíc pomáhá udržet normální krevní tlak a normální hladinu cukru v krvi. A to je něco, co lidé v moderní době rozhodně využijí.

Říká se také, že matcha pomáhá kontrolovat hmotnost a navozuje pocit uvolnění a dobré nálady. I proto bývá často součástí nejrůznějších diet. V matcha najdeme i velké množství vlákniny, nebo vitamíny A, E, C a minerály, jako železo, vápník, draslík, zinek. Rozhodně se tedy vyplatí ho vyzkoušet.

Zdroj: Značka Matcha Tea pokračuje v expanzi a představí se v Tchibo | Protext – PR služby ČTK, https://www.matchatea.cz/sedm-duvodu-proc-pit-matcha-tea

Náhledové foto: Protext

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)