Máta: návod na její rozmnožení při pěstování v květináči

Máta

Máta je poměrně oblíbenou bylinkou, kterou s oblibou pěstujeme na zahradě i v květináči. Používáme ji na přípravu osvěžujících nápojů, ale také na přípravu lahodného mátového čaje nebo do různých dipů a dresinků. Dokáže osvěžit každé jídlo, a skvěle se hodí k letnímu počasí! Pokud máte dostatek prostoru, můžete mátu pěstovat v zahradě. Zde není potřeba se o rozmnožování máty nějak starat, spíše naopak.

Jak se rozmnožuje máta v zahradě?

Máta pěstovaná v zahradě se šíří podzemními oddenky, a to poměrně rychle. Často ji z tohoto důvodu považujeme za invazivní rostlinu. Při pěstování máty na zahradě je tedy naší prioritou jí spíše zabránit v šíření, než naopak. Děláme to tak, že pěstujeme mátu v rámci nějaké určité bariéry (v květináči, nebo ohraničenou určitými materiály. Pokud ale pěstujete mátu v květináči, je její rozmnožování o něco složitější.

Máta

Foto: Pixabay

Zakořenění ve vodě

Pokud již máte jednu vzrostlou mátu, můžete ji použít k rozmnožování a získání dalších sazenic. Mateční rostlina by měla být zdravá a nenapadená škůdci. Ideálním obdobím pro tuto metodu je jaro nebo léto. Kromě matečné rostliny budete potřebovat sklenici s vodou, trochu dřevěného uhlí a vitamín B1. Z mateční rostliny odřízněte stonek dlouhý asi 10 cm – měly by se na něm nacházet minimálně 3 dobře vyvinuté listy zdravého vzhledu. Dále postupujte takto:

  1. Dejte mátu do nádoby s vlažnou vodou (okolo 30 °C). Pro stimulaci růstu můžete přidat několik kapek vitaminu B1 nebo trochu uhlí, abyste zabránili hnilobě.
  2. Nechte stát na teplém, ale stinném místě (chraňte před přímým slunečním zářením). Ideální teplota je 25 °C.
  3. Každý den vyměňujte vodu – vždycky dejte vlažnou vodu.
  4. Kontrolujte, zda výhonek nezačal hnít.
  5. Asi za dva týdny by máta měla zakořenit – vytvoří se jí asi 1 cm dlouhý kořen. To je období, kdy mátu můžete umístit do květináče.

Množení pomocí odnoží

Máta se šíří podzemními odnožemi, čehož můžeme taktéž využít. Zde bude ale zapotřebí vyhrabat kořeny máty z květináče. Hledáte bílé podzemní odnože rostliny. Ty stačí odejmout a nasadit je do samostatného květináče. Uložte na světlé místo a přímém slunci. Nezapomeňte, že půda nesmí nikdy vyschnout (nepřemokřujte ji ale).

Zdroj: https://www.homebook.pl/artykuly/5343/mieta-uprawa-w-doniczce-w-domu

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!