Astry: nejkrásnější podzimní květiny

Astry

Astry prostě patří k podzimu. Jejich vědecké jméno zní Callistephus a znamená to krásný věnec. Astry skutečně svým květem věnec připomínají, i když existuje tolik různých druhů a barev této květiny. Mohou být růžové, modré, bílé, vícebarevné, chryzantémovité, jehlicovité, princesky… druhů aster je nepřeberné množství a v tomto článku se seznámíme s těmi nejkrásnějšími.

Astra čínská

Astra pochází původem z Číny, odtud také její název. Úplně na začátku byla jednoduchá fialová astra se žlutým středem. V roce 1730 objevili astru Evropané – a z okolí Pekingu si ji převezli domů. Z jednoduché květiny vyšlechtili nové odrůdy, a tak vznikly astry nejen různých barev a velikosti, ale také tvarů. V množství těchto odrůd je poměrně těžké se vyznat. Některé z nich uvádíme níže.

Astra čínská

Astra čínská: Zdroj obrázku Pixabay.com

Odrůda Blue Moon

Pokud toužíte po velkých květech, pak zvolte tuto odrůdu. Pomponkovité květy jsou ploché a mají skvělé zbarvení: jejich modrý střed postupně přechází do bílé barvy. Odtud také pochází název této odrůdy – připomíná modrý měsíc (blue moon). Tato odrůda vydrží opravdu dlouho. Můžete si ji užívat ještě na podzim, kdy už většina letniček odkvétá.

Odrůda Duchesse Silvery Rose a Duchesse Silvery Blue

Obě tyto odrůdy vynikají svými velkými chryzantémovitými květy. Odrůda Rose má stříbřitě růžové okvětní listy, odrůda Blue pak stříbřitě modré okvětní listy. Obě dvě odrůdy mají tmavší špičky okvětních listů. Jedná se o opravdu nádhernou podívanou.

Odrůda Hulk

S komiksovým hrdinou Hulkem má tato květina společnou barvu – astra v odrůdě Hulk je totiž zelená. Jedná se o jednu z nejnovějších odrůd. Květy jsou bez jazykovitých květů a mají žluté květní lůžko. Toto lůžko je u plně vykvetlé astry velice nápadné. Vzhledem k tomu, že se jedná o neutrální barvu, může tato astra doplnit jakoukoli kytici.

Odrůda Matsumoto

Tato odrůda má menší květy, které ale rostou na poměrně dlouhých stoncích. Tyto stonky jsou velice pevné a rostou vzpřímeně. Oblíbenost této odrůdy spočívá ve velkém množství barev. Ať si vzpomenete na jakoukoli barvu, pravděpodobně ji v této odrůdě naleznete. Životnost květů je poměrně dlouhá, a to i po nařezání do kytic. Jedná se o nejoblíbenější odrůdu.

Astry: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!