Málo známá vesuvská rajčata: Skvělá italská chuť a maximální výdrž

Vesuvská rajčata

Znáte vesuvská rajčata? U nás popravdě příliš známá nejsou i přes fakt, že se v Itálii pěstují již od roku 1858. Ochranné označení původu získala tato rajčata ale až v roce 2009. Jedná se o specifický druh rajčat, který se pěstuje na úpatí slavné sopky. Označována jsou také jako rajčata pienollo. V okolí Neapole na tato rajčata nedají dopustit. Jak vlastně vypadají a jaká jsou jejich specifika? Na to se podíváme mnohem podrobněji v následujících řádcích.

Tradiční oválný tvar

Vesuvská rajčata jsou oválná a jejich velikost je poměrně skromná. Vyznačují se vcelku silnou slupkou. Jejich dužnina je maximálně kompaktní a pevná. Ostatně i díky tomu jsou v kuchyni velmi ceněná. Zapomenout nelze ani na vynikající chuť specifickou kyselým pocitem na závěr degustace. I díky její přítomnosti ale zůstávají tato rajčata velmi dlouhou dobu čerstvá. Organické kyseliny zapříčiní, že se v Neapoli plody z poslední sklizně uchovají bez problémů čerstvé až do Vánoc! Neukládají se přitom ani do ledničky.   

Vesuvská rajčataVesuvská rajčata: Zdroj obrázku commons.wikimedia.org 

Rajčata spongillo a pienollo

Oba dva názvy v podstatě patří jedné jediné plodině. Ještě se používá pojem spunzillo tomato. Všechny můžeme ale považovat právě za vesuvská rajčata. Samotný název pienollo znamená kyvadlo a upozorňuje na svazky, do nichž se sbírá. Spongillo upozorňuje na specifický tvar rajčat.   Vesuvská rajčata

Vesuvská rajčata: Zdroj obrázku commons.wikimedia.org

Pěstování vesuvských rajčat

Semínka je třeba sehnat z rajčat, jež byla zakoupena právě v kraji svého původu. Mají ostatně i ochrannou značku DOP. Pěstovat je lze jak přímo na záhonu, tak i v truhlících. Samozřejmostí je předpěstování rajčat. Pro pěstování je na záhonu třeba zeminu připravit specificky měsíc před výsadbou. Ideální je přidat do zeminy chlévský hnůj. Jinak je pěstování prakticky totožné jako u jiných odrůd rajčat. Je zapotřebí hlavně dostatek slunce a vláhy. Nezapomeňte ani na oporu. Tyč stačí o délce 80 cm. Sehnat semínka těchto rajčat není jednoduché. Koupit je lze třeba přímo na italské adrese renaissancefarms.org.

Vesuvská rajčata: Zdroj obrázku náhledového commons.wikimedia.org

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.