Máčení semínek paprik: Příliš smyslu nemá

Máčení semínek paprik

Výsev paprik je pomalu tady a mnohdy se hovoří o tom, že se vyplatí semínka před samotným výsevem máčet. Měly by vyklíčit dřív a také se často diskutuje o tom, že rostlinu ochráníte před různými chorobami, plísní a podobně. My jsme máčení jednak vyzkoušeli a jednak jsme se zaměřili také na nejrůznější diskuse, v nichž se příliš nedoporučuje. A ve skutečnosti se ani není čemu divit.

V čem všem se máčí?

Hodně lidí máčí semínka v lignohumátu. Dává se 15 ml na 3 litry vody. Množství vám vydrží velmi dlouho. S tímto máčením jsou vesměs pěstitelé spokojení. My jsme zkusili heřmánkový čaj, nicméně že by došlo ke klíčení nějak dříve, jsme si nevšimli. Zdálo se nám, že všechno probíhalo standardně. Někteří uživatelé mají takové zkušenosti, že jim semínka zplesnivěla. Jinak se ještě máčí třeba do černého čaje. Ten má antiseptické účinky.

Máčení semínek paprik

Máčení semínek paprik: Foto Radek Štěpán

Někomu stačí voda

Mnozí lidé používají k máčení semínek obyčejnou vodu. Ta by měla dodat semínkům dostatek vlhkosti a následně by měla být silnější a klíčky kvalitnější. Nuž, otázkou, jestli tomu tak ve skutečnosti bude.

Řez papriky

Řez papriky: Foto Pixabay

Spíše neřešit

Spousta pěstitelů nějaké máčení papriček vůbec neřeší a není se čemu divit. Rozdíly mezi máčenými a nemáčenými semínky jsou minimální. Vtipálci v diskuzích se vyjadřují tak, že je ideální namočit semínko do slivovice a pak vypít. Někteří píšou, že vzniknou při máčení do čaje takzvané čajové papričky. No, co názor, to jiná perlička.

Máčení semínek paprik:Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.