Botanické druhy okrasného česneku – které z nich lze pěstovat na zahradě

Mají-li rostliny přízvisko okrasné, pak o nich zpravidla platí, že nejsou jedlé. Okrasné druhy žebříčků (Achillea) nám s hojením ran nepomohou a ani jiné bylinky ne. Ovšem okrasné druhy česneků jsou v tomto ohledu četnou výjimkou. Jejich listy i květy totiž můžete ke kulinářské úpravě využít zcela bez obav.

I když by to byla vlastně škoda, když uvážíme, jak efektně na záhonku vypadají. Na druhou stranu se také obvykle poměrně rychle množí, takže je opravdu dobré vědět, že jejich šťavnaté a svěží listy se nehodí jen k obohacení kompostu. A jaké botanické druhy okrasných česneků se hodí pro pěstování v našich zahradách?

Allium lusitanicum a Allium nutans

Oba druhy jsou si celkem podobné, takže k jejich záměně dochází někdy i v renomovaných zahradnictvích. Naštěstí mají i velmi podobné nároky na pěstování, takže vás špatný nákup určitě nepříjemně nepřekvapí. Zatímco první druh se přirozeně vyskytuje na sušších místech Evropy Allium nutans pochází ze Sibiře. Potěší vás velkými kulovitými květenstvími s růžovými kvítky.

Allium Stellatum

Tenhle krasavec pochází ze Střední Ameriky. Roste trsnatě a potěší vás kromě květů i stříbřitými půvabnými listy. Ty dorůstají výšky 15 centimetrů, ovšem květní stvol se může vytáhnout až do délky 40 centimetrů. Vykvétá obvykle v polovině léta.

Allium carinatum

Tady už se dostáváme na známější půdu, protože Allium carinetum není nic jiného, než česnek kýlnatý. Vykvétá na počátku léta, a přirozeně se ve volné přírodě vyskytuje i u nás. Kromě nafialovělých květů ho lze sehnat i v odrůdě Album, která vás potěší (jak už ostatně napovídá její název) půvabnými bílými květy.

Allium flavum

A pokud byste rádi měli na své zahrádce žlutý česnek, pak se poohlédněte po Allium flavum. I ten se u nás vyskytuje přirozeně, a to ve stepních lokalitách jižní Moravy. Na pěstování je vcelku nenáročný, nevadí mu ani velmi suchá stanoviště.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)