Lobelka a její pěstování

Lobelka

Spousty fialových květů na zahradách vypadají skvostně. Většinou za to mohou velmi často volené okrasné květiny lobelky. Jedná se o letničky a zároveň i o trvalky, které pojímají celý rod s více než 300 odrůdami. Mnohé z nich k nám doputovaly až z dalekých tropických oblastí anebo z jižní části Afriky. Pěstování lobelky není nijak výrazně složité, o čemž se společně přesvědčíme. Podívejme se na něj tedy mnohem podrobněji.

Letnička i záhonovka zároveň

Lobelku můžete pěstovat jako letničku nebo také jako záhonovou trvalku. Klidně ji tedy můžete vysadit nejen do zahrádky, ale také do truhlíku či do květináče. Dokáže růst vzpřímeně až do výšky 1,5 m. Nejmenší květiny jsou vysoké pouze 10 cm. Velikost konkrétní květiny se odvíjí hlavně od daného druhu a také od kvality péče o ni. Letničky jsou zpravidla mnohem menší, než je tomu u trvalek.

Zásady pěstování lobelky

Lobelku je možné na jaře koupit v kterémkoli květinářství a začít ji pěstovat jako letničku. Není tak třeba dělat si zbytečné starosti se zdlouhavým výsevem. V zahradnictví již zakoupíte vcelku vzrostlé sazenice, které pohodlně dáte do truhlíku. Jestliže se rozhodnete pro pěstování lobelky, měli byste ji vysévat během měsíce ledna. Maximálně mohou jít semínka do země v průběhu února nebo března. Než ale rostlinu vysadíte do květináče, je třeba ji několikrát za sebou přesadit.

Stanoviště, substrát, zálivka a hnojení

Lobelky můžete pohodlně pěstovat spolu s dalšími okrasnými květinami, jako jsou třeba surfinie, petunie anebo pelargonie či jiné známé letničky. Ven ji rozhodně dejte až tehdy, když už nehrozí mrazy. Stanoviště by měla mít slunečné, ale dostatečně chráněné před větrem. Optimální je jižní či jihovýchodní orientace. Teplota by neměla klesnout pod 20 stupňů Celsia a po odkvětu rostlinu seřízněte. Substrát volte speciálně určený pro balkonové rostliny. Z pohledu zálivky je třeba nechat lobelku občas jemně vyschnout, nedávejte ji tedy do samozavlažovacích truhlíků. Přihnojte hnojivem pro balkonové letničky.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.