Listy z květáku jsou také jedlé! Zde je návod, jak je použít

Květák

Listy květáku jsou jedlé a je škoda je vyhazovat nebo nechávat v obchodě. I ony se mohou stát chutným pokrmem. Stačí, když budete vědět, jak na to. Listy samotné jsou taktéž plné vitamínů i skvělé chuti, o kterou je škoda přijít. Čerstvé listy můžete nasekat na jemno a přidat do jakéhokoli zeleninového salátu.

Květákový dip

Do mixéru vložte 200 g květákových listů, 2 malé červené cibule nakrájené na hrubo, 2 mrkve nakrájené na jemno, ½ bulvy fenyklu (popřípadě zelí) nasekané na jemno. Všechno rozmixujeme do hladka. Nakonec vmícháme 2 lžíce zakysané smetany (popřípadě crème fraîche) a 2 lžíce majonézy. Osolte podle chuti. Tímto způsobem jste si připravili dip, který se dá použít zejména k pečenému a grilovanému masu.

Květák

Foto: Pixabay

Listy květáku jako chipsy

Křupavé – to je hlavní vlastnost chipsů. Vyrobit se dají nejenom z brambor, ale také z dalších druhů zeleniny. Zatímco ostatní zeleninu je třeba krájet na tenoučké plátky, listy květáku už tenké jsou. Proto se s krájením nemusíte příliš obtěžovat. Troubu rozehřejte na 180 °C. Listy nakrájejte na čtverce o hraně asi 2,5 cm. Ve velké míse je zakápněte olivovým olejem (na deset listů vystačí asi 1 lžička oleje), promíchejte se solí popřípadě jiným kořením (hodí se garam masala či uzená paprika). Listy by měly být rovnoměrně obalené. Pečeme asi 20 minut. Za tuto dobu listy získájí příjemnou křupavou texturu. Můžete je sníst jen tak nebo použít jako ozdobu nejrůznějších jídel.

Dušené listy

Brokolicové či květákové listy je možné využít také dušené, podobně jako listy kapusty, špenátu či mangoldu. Listy nakrájejte na menší kusy a poté je orestujte spolu s utřeným stroužkem česneku nebo s cibulí. Poté je zalijte vodou, vývarem, vínem nebo třeba jablečným moštem a duste do měkka.

Plněné listy

Znáte polské Golabki? Připravují se ze zelného listu. Není ale důvod, proč to nezkusit i s listy květáku. Celý list blanšírujte v osolené vroucí vodě, naplňte je směsí z mletého masa a rýže a zarolujte. Zapečte a podávejte.

Zdroje info:

https://foodhero.com/blogs/4-ways-to-use-cauliflower

https://foodprint.org/blog/how-to-use-broccoli-cauliflower-stems-leaves/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!