Smutnice

Likvidace smutnice je náročná

Obsadily květináče ve vaší domácnosti tmavé neodbytné mušky, které jsou značně nepříjemné a rostliny jejich přítomností strádají? Nesmutněte a začtěte se do následujících řádků, máte totiž co dočinění se smutnicemi. Tyto nepříjemní škůdci pocházejí z nekvalitního substrátu a nejsou ničím výjimečným, co by se v domácnostech nemohlo vyskytovat. My se proto na smutnice podíváme mnohem podrobněji a poukážeme si na to, jak je poznáme a jakým způsobem s tímto dotěrným hmyzem bojovat.

Podle čeho poznáte smutnice?

Poznat smutnice není nijak složité. Jedná se o mušky černošedé barvy mající průhledná křídla. Typické mohou být i perleťovým odleskem. Co se týká velikosti, tak ta se pohybuje od 2 do 4 milimetrů. I když nejsou příliš velké, mají odvahy na rozdávání a dokážou být značně nepříjemné. Létají do jídla, pití a také klidně i do obličeje. V substrátu se bohužel dokážou velmi rychlým tempem množit a za krátkou dobu umí zamořit kompletně celý obytný prostor. Největší škody páchají zhruba 7 mm dlouhé housenky, jež dokážou rostliny doslova zdevastovat.

Odkud přicházejí smutnice

Odpověď na původ smutnic je poměrně jednoduchá a spočívá v tom, že přicházejí přímo z nekvalitní půdy. Jinak si je ale můžete klidně donést i s napadenou rostlinou. V každém případě vězte, že v menším množství vám až tolik vadit nebudou, jelikož se budou chovat nenápadně a postupně požírat kořínky rostlin. Stačí jim totiž potrava z půdy. Ve větším množství již ale budou doslova žrát všechny rostliny kolem.

Možnosti likvidace smutnice

Klasickým bičem jak zlikvidovat smutnice jsou lepicí štítky, na které se mušky prostě a jednoduše nechytají. Štítek stačí pouze zapíchnout do květináče a následně čekat na úlovek. Při přemnožení smutnic nasypte na povrch hlíny křemičitý písek a následně se larvy postupně zadusí. Dospělí jedinci se logicky nedostanou k substrátu vůbec, což je pro vás ideální. Jinak lze samozřejmě použít i chemické přípravky.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

1 komentář

  1. Kristýna Míková Odpovědět

    Dobrý den, poradíte chemický přípravek na Smutnice? Něco, co se dá běžně dostat v OBI a pod… Potřebuji insekticid, ne aby byl součástí hnojiva. Děkuji

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *