Kokosové mléko nebo sušený kokos: jak si tyto lahůdky vyrobit z čerstvého kokosového ořechu

Kokos je lahodné tropické ovoce. Navzdory jeho názvu se skutečně nejedná o ořech, ale o ovoce. Je plodem kokosovníku ořechoplodého. Než taková palma vyprodukuje první kokosový ořech, trvá to prý sedm let – a než kokosový ořech dozraje do své hnědé barvy s pevnou slupkou, trvá to další rok. Takzvané „mladé kokosy“ se sklízí již po šesti až osmi měsících.

Co s vodou a dužinou?

Uvnitř každého kokosu se nachází bílá dužina a kokosová voda. Kokosovou vodu můžete vypít jen tak, své tělo obohatíte o vitamín C a B a další živiny. Také dužina je plná prospěšných látek. Někdy je jí ale více, než stihnete zkonzumovat. A proto hledáte způsoby, jakými lze dužinu uchovat po delší dobu. Vhodnou možností je právě sušení nebo výroba kokosového mléka.

Kokosové mléko

Výroba kokosového mléka je velice snadná. Jediné, co bude potřebovat je dužina z jednoho kokosového ořechu (možno použít také 200 g sušeného kokosu) a 500 ml vody. Obě ingredience vložte do mixéru a rozmixujte do hladka. Pokud máte výkonný mixér a podařilo se vám směs rozmixovat opravdu důkladně, pak pro vás práce končí. Pokud ale zůstaly drobné kousky, budete směs muset přelít přes plátýnko. Získané kokosové mléko můžete skladovat několik dní v lednici a pít jen tak, nebo jej používat do mnohých receptů.

Sušený kokos

Sušený kokos vydrží o něco déle. Ale také dá více práce. Nejlepší je, pokud máte sušičku na ovoce, s tou to jde jedna radost. Nejprve si čerstvou dužinu nastrouhejte nebo nakrájejte na tenoučké plátky (podle toho, v jaké podobě chcete sušený kokos mít). Chcete-li pouze bílý kokos, okrájejte všechny tmavé části.  Poté jej rozprostřete do sušičky a nechte vysušit. Dejte do vzduchotěsné nádoby a podle potřeby užívejte.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!