Lednový výsev zeleniny: Zásadní je volba vhodného druhu a zajištění optimální teploty

semínka

I když leden patří mezi klasický měsíc, kdy zahrada odpočívá, tak přesto už můžete začít s výsevem zeleniny. O které druhy se jedná? A které odrůdy jsou pro tento zimní výsev vhodné?

Přestože začátek hlavní sezóny ovoce a zeleniny je v tuto dobu ještě v nedohlednu, což vám však nebrání, abyste už nezačali s výsevem některých druhů zeleniny.

Výsev paprik, kedluben, rajčat, květáku

Zejména ohledně paprik je osvědčený lednový výsev. Hodí se řada odrůd, jako jsou například Josef F1, Štěpánka, PCR či Stalagnit. Ohledně rajčat je dobré zvolit některou z odrůd, jako jsou F1, Palava F1, Start F1 či Pedro F1.

Co se týče brukvovité zeleniny, tak je možné začít s výsevem květáku a kedluben. Zde se vyplatí opět pořídit vhodné a osvědčené odrůdy, mezi které patří Beta, Delta, z hybridních pak Kartágo F1 či Kref F1. U kedluben je třeba dbát zvýšenou opatrnost na přímé hnojení chlévským hnojem. Jde o to, že mladé bulvy jsou náchylné k praskání právě pod vlivem nadměrného obsahu dusíku.

Výsadba z prosincového výsevu

Pokud jste provedli v prosinci výsev salátu, tak v lednu je možné už vysadit mladé sazenice, jakožto i nadále vysévat odrůdy vhodné k rychlení, jako jsou například Smaragd, Apollo, Safír apod. Na konci ledna je vhodná doba pro výsev ředkviček k rychlení. Zde se můžete spolehnout na odrůdy, jako jsou Prima, Slovana či Faraon.

výsev

Foto: Pixabay

Výsev a optimální teplota

Ideální je výsev do truhlíku, misek apod. Zásadní je investice do kvalitního substrátu. Osivo vysévejte do vlhkého výsevního substrátu, a to cca 2 semínka na cm², do hloubky 0,5 až 1 cm. Pakliže můžete v domácích podmínkách regulovat teplotu vhodným přemístěním, pak optimální teploty pro pěstování od výsevu pro vyklíčení jsou v rozmezí 14 až 16 °C v noci, přes den pak od 20 do 22 °C, pakliže je slunečno tak i 22 °C. Po vzejití a přepichování je ideální teplota přes noc od 6 do 8 °C a denní v rozmezí 16 až 21 °C.

Zdroj: adbz.cz, zahradkarskaporadna.cz

Náhledové foto: Pixabay