Nemáte kam dát česnek? Zamrazte ho – jako bonus dostanete lepší chuť

česnek

Nemáte kam dát česnek? Zamrazte ho – jako bonus dostanete lepší chuť. Česnek, aromatická a chutná cibulovitá rostlina, má v kuchyni po celém světě své nezastupitelné místo. Díky své všestrannosti a zdraví prospěšným vlastnostem je základní ingrediencí v různých kuchyních.

Uchovávání česneku však může někdy představovat problém, zejména pokud se setkáte s otázkou jeho dlouhodobého skladování.

Umění zmrazování česneku

Naštěstí si vždy k ruce můžete vzít mrazák – a jak česnek v tomto pomocníkovi nejlépe skladovat, aby mu nízké teploty nijak neublížily?

Celé neloupané stroužky česneku

Jedna z metod spočívá v pečlivém zabalení jednotlivých neloupaných stroužků česneku třeba potravinářské fólie nebo alobalu. Pevné zabalení zabraňuje spálení v mrazničce a pomáhá udržet čerstvost česneku.

Ti, kteří dávají přednost praktičtějšímu přístupu, mohou neloupané stroužky česneku skladovat v dobře uzavíratelných sáčcích. Sáčky uzavíratelné na zip jsou ideální pro snadný přístup – ovšem před jejich uzavřením je vždy třeba z nich odstranit co nejvíce vzduchu, a to i ve chvíli, kdy si česnek vezmete k vaření. Pokud to neuděláte, rychle se vám vaše zásoby zkazí.

Česnek

Foto: Pixabay

Alternativou je použití skleněných nádob se šroubovacím víčkem nebo vhodných plastových nádob, i když existuje riziko, že plastové nádoby mohou česnekové aroma absorbovat (a jen tak ho z nich později neumyjete – mnohdy dokonce vůbec).

Výhody zmrazování česneku

Zmrazením česneku je možné výrazně prodloužit jeho trvanlivost. Tento způsob konzervace zabraňuje klíčení a hnilobě, takže si uchovává čerstvost a chuť po delší dobu.

Lepší chuť

Zmrazení česneku může překvapivě zlepšit jeho chuť. Při zmrazení se rozpadnou buněčné stěny česneku a uvolní se enzymy, díky nimž bude v pokrmech opravdu výrazný (nesmíte ho ale dlouho vařit).

Minimalizace odpadu

  • Zmrazení česneku snižuje pravděpodobnost vzniku odpadu. Čerstvý česnek může často před použitím vyklíčit nebo se zkazit. Mrazením se však stroužky uchovávají, čímž se snižuje pravděpodobnost vyhození nepoužitých částí z důvodu zkažení.
  • Tipy pro zmrazování česnekuOznačte nádoby nebo sáčky štítkem a datem, abyste mohli sledovat čerstvost česneku a dobu jeho použití.
  • Před zmrazením zvažte nasekání nebo rozmělnění česneku, zejména pro větší pohodlí při vaření.
  • Při používání plastových nádob buďte opatrní, protože mohou absorbovat zápach česneku a ovlivnit tak ostatní skladované produkty.

Zdroj: https://facedobra.com/chomu-chasnik-potribno-klasti-v-morozilnik-ta-yaka-vid-tsogo-korist/, https://www.prozeny.cz/clanek/cesnek-nepatri-do-lednice-dejte-ho-do-pruvanu-oleje-a-na-mraz-9327, https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/cesnek-mrazeni-30000919.html

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)