lanýž6

Léčivé účinky lanýžů bývají často opomíjeny – prezentovány jsou pouze ty pochybné

Snad každý z nás už o rodu lanýžů (Tuber) něco málo slyšel. Jde o houby rostoucí v podzemí, v symbióze s kořeny stromů. To však neznamená, že se ke svému okolí chovají právě přívětivě. Naopak. Do půdy vylučují látky, díky nimž v jejich blízkosti téměř nic neroste.

Na světě najdeme asi 100 druhů, nejznámější (zejména co do kulinářského využití) jsou ovšem tři: lanýž bílý (Tuber magnatum), lanýž černovýtrusý (Tuber melanosporum) a lanýž letní (Tuber aestivum). Ten poslední se pak vzácně vyskytuje i u nás, sbírat se však nesmí.

Lanýže jako afrodiziakum? Dávno překonaný mýtus

Obvykle se o lanýžích mluví v souvislosti s vysokou či luxusní gastronomií. Jejich výrazná chuť a aroma však nejsou jejich jedinými přednostmi. Obsahují totiž řadu minerálů a provitamín D, množství bílkovin a prospěšné tuky.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Ovšem staří Řekové a Římané je kvůli jejich chuti, způsobu života a vysoké ceně zařadili mezi afrodiziaka, kde si pěkných pár staletí pobyly. Ovšem zbytečně – libido totiž podle moderních průzkumů vybičovat opravdu neumí.

Co všechno vlastně umí lanýže

Jejich přednosti jsou úplně někde jinde. Na naše tělo působí antiviroticky, protizánětlivě, stimulují imunitu, nabídnou omlazujícími účinky, účinně přispívají ke správné struktuře kostí a zubů a vyhlazují vrásky a rozjasňují pokožku.

Najdeme je proto buď jako extrakt v doplňcích stravy, zaměřených na imunitu nebo jako součást kosmetiky, používané proti vráskám a nejrůznějším onemocněním kůže. S obojím si dokáží opravdu skvěle poradit.

Při použití v jídle pak nádavkem našemu tělu dodají i prospěšné aminokyseliny. A není jich třeba přidávat moc. Jeden malý lanýž si můžete užívat klidně měsíc, pokud ho správně uskladníte. A lanýžový olej pak ještě déle. Jako přísada do jídel je nepřekonatelný.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *