Pěstování orchidejí

Jednoduchý trik, jak probudit k životu přerostlou orchidej

Pěstování orchidejí je velmi oblíbené. V mnoho domácnostech se za okny nachází skutečné skvosty. Je dost možné, že vám orchidej přerostla. Poradíme vám, jak ji zase probudit k životu.

Kontrola květináče

Nejdříve zkontrolujte, jestli vaše orchidej nemá příliš malý květináč. Může to být důvodem proč se jí úplně nedaří. Jestliže má květináč malý, neváhejte a přesaďte ji.

Barva stonků

Pokud stonky, na kterých byly květy, už nejsou zelené, odstraňte je až za několik týdnů.

Jak orchidej přesadit

Určitě doporučujeme ponořit květináč na chvíli do vody a poté, co květináč nasákne, jej vyklopte. Před přesazením určitě odstřihněte uschlé nebo nějak poškozené kořeny. A jako dezinfekci řezu vyzkoušejte mletou skořici. Ta totiž ránu vydezinfikuje a rychleji zacelí.

Orchideje: Zdroj obrázku Pixabay.com

Jak je to s fotosyntézou

Zcela jistě nezapomeňte, že fotosyntéza probíhá i v kořenech vaší rostlinky. Proto vyberte průhledný květináč. Ten by měl být větší než ten původní.

Čím zasypat dno květináče

Zasypte jej substrátem, a to tím, který je určený přímo pro orchideje. Potom do květináče vložte rostlinu. Jestli je to možné, tak by samozřejmě všechny kořeny měly být v květináči. Dále důkladně zasypte a lehce přitlačte. Možná vám nějaký kořen zůstal trčet z květináče, tak jej odstřihněte. A řez zase ošetřete skořicí.

Orchideje: Zdroj obrázku Pixabay.com

Co takhle slunce?

Tyhle rostliny ho nemají rády, dokonce až nesnášejí přímé sluneční záření. A proto orchideje dejte na okna, která by měla směřovat na východ či západ.

Jak často orchideje zalévat

Zavlažovat by se měly jednou za týden ponořením do vody. Nebo je třeba polévat za pomoci sprchové hlavice. Stačí, když květináč vložíte pod kohoutek s vodou pokojové teploty. Určitě nepoužívejte vodu studenou. Po tom, co substrát nasákne, nechte nadbytečnou vodu odtéct. Voda nemá zůstat na listech a kolem spodní části kořenů.

Orchideje

Orchideje: Zdroj obrázku Pixabay.com

Jak je to s hnojením

Hnojit byste je měli jednou či dvakrát do měsíce, a to jen v období aktivního vývoje. Jako alternativu k hnojivům můžete použít lžičku cukru, která bude rozpuštěná ve vodě. V ní budete orchideji namáčet.

Místo pro putování orchidejí

Ideální místo je v nějaké chladnější místnosti, kde noční teplota nepřesáhne patnáct až osmnáct stupňů Celsia. Přechod rostlinky do klidového stádia je odlišné pro každý druh. Pro kvetení jsou rozdíly mezi denními nočními teplotami rozhodující. V noci by měla teplota klesnout nejméně o 4 až 5 stupňů Celsia.

Orchideje: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *