Lantána

Lantána nabízí spousty krásných květů

Co za rostlinu vlastně lantána je? Jde o rostlinu z čeledi verbenaceae, tedy sporýšovité. Není zdejší, její původem je tropická Amerika, Afrika a východní Asie. V dnešní době jsou nejčastěji pěstovanými variantami kříženci oněch původních druhů. Rostliny bývají 30 cm až jeden metr vysoké, mají stonkyse čtyřmi hranami a jejich listy jsou jednoduché, zároveň vejčité a sytě zelené. Květy jsou pak bílé, karmínové, růžové nebo fialové. Existují však i vícebarevné kombinace a varianty. Květenství těchto rostlin je hustý strbol a kvete v květnu až do září. Musíte však dávat pozor, lantána je jedovatá!

Jaké vybrat stanoviště?

Jaké stanoviště je pro pěstování této cizokrajné rostliny nejlepší a nejvýhodnější? Rostlina není nijak extrémně náročná, avšak jde poznat její tropický původ. Chcete-li tedy dostát jejím potřebám a zajistit hladký vývoj, musíte vybrat co nejvíce slunné stanoviště pro tuto rostlinu. K pěstování také patří množení, a tak se asi mnozí z vás ptají i na tuto otázku. Není však nikterak složité. Prostě množte lantánu pomocí vrcholových řízků, které zapícháte do substrátu.

Jak se o květinku starat?

Když máme zasazeno, popřípadě rozmnoženo, přichází na řadu péče o lantánu. Zálivku potřebuje tato rostlina střední a bal mírně vlhký. Každé dva týdny je také dobré rostlinu přihnojovat. Před zazimováním lantány je také hodně důležité, abyste ji hluboce seřízli. Důvodem jsou ještě bohatší květy, které přicházejí příští rok, pokud rostlinu na zimu pořádně seříznete. Jinak pokud se už dotýkáme přezimování, nechte rostlinu na světlém a chladném místě s teplotou asi 6 – 10 °C.

Užití rostliny

Jak tedy pěstovat tuto květinu? Lantána se dá pěstovat jak v truhlíku, tak v záhonech, květináčích i na kmínku s korunkou. Při pěstování však můžeme mít problém s různými neduhy, které mohou tuto rostlinu sužovat. Jde zejména o molice a svilušky. Dobré je se při výskytu škůdců okamžitě problému věnovat a nasadit zaručené přípravky proti nim.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *