Lupina

Lupina: Elegance vysokých květenství

Znáte lupinu neboli vlčí bob. Tato rostlina pochází ze Severní Ameriky a z této oblasti se postupně dostala i do Evropy a severní Afriky. U nás na ni můžete narazit například na okrajích lesů nebo na mýtinách. Takto roste jako planá trvalka. Poznáte ji podle modrofialového hroznovitému květenství.

Planá je jedovatá, pěstovaná nikoli

Lupina roste jak planě v přírodě jako trvalka, tak si ji můžete vypěstovat i doma. Semena vlčího bobu jsou velmi silně jedovatá, a i při konzumaci jen malého množství, můžete trpět halucinacemi a nevolností. Obsahují totiž alkaloidy, které poškozují nervový systém, ale i játra a srdce. Při požití většího množství semen je prognóza ještě horší – ochrnutí, bezvědomí, smrt. Avšak kultivary, které jsou šlechtěné a pěstujeme je na zahradě mají mnohem méně alkaloidů. Jejich množství je dokonce zanedbatelné, a tak není rostlina nebezpečná. Dokonce se mnohdy vysazuje jako krmivo pro bažanty.

Lupina – rostlina pestrých barev

Vyšlechtěné varianty lupiny mají celou škálu různých pestrobarevných pastelových alternativ. Můžete narazit na rostliny bílé, růžové, žluté, lososové, červené, modré a fialové. Často se dokonce stává, že jednotlivé kultivary mají kombinované barvy. Květy mají bílou, a ještě jednu barvu. Jinak jde o statnou trvalku, která může mít v době květu i metr výšky. Květenství z této celkové výšky může mít až polovinu. Jde o hustý a vzpřímený hrozen, s typickými květy. Dále rostlinu charakterizují duté lodyhy, a kvetení v půlce června.

Pěstování? Nejlépe ze semen.

Vlčí bob má kořen, který nevytváří trsy, jak je to běžné u ostatních trvalek. Rozmnožit rostlinu pomocí dělení tedy není možné. Řízkování možné je, avšak jde o zbytečně složitou práci. Nejlepší pro zahrádkáře tedy je pěstování ze semen. Sáček této komodity vás stojí asi dvacet korun a zpravidla bývá k dispozici osivo v barevné směsi. Pro lepší orientaci bývají také semena značena barvou. Můžete je tedy roztřídit tak, jak se vám bude hodit nebo líbit.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *