Kyselá půda: které rostliny se na ni hodí

Půda

PH půdy může být zásadité, neutrální nebo kyselé. Pokud zasadíte rostlinu, která má ráda kyselou půdu, do zásadité, může se to projevit jejím neprospíváním. Ne všichni zahradníci o této problematice ale vědí. Poté řeší problémy, proč se jejich rostlinám navzdory veškeré poskytnuté péči, nedaří. Měla by to ale být první věc, kterou si o nové rostlince, kterou chcete pěstovat, zjistíte.

Jaké pH máte v zahradě?

PH půdy ve vaší zahradě můžete zjistit velice snadno. V zahradnických centrech existují speciální sady, které vám ukážou, jestli je půda na vaší zahradě zásaditá nebo kyselá. Přesnou hodnotu zjistíte, když zašlete svou půdu na speciální rozbor – což je obvykle ale finančně nákladné. Existují také testy, které můžete provést s pomocí octy a sody, nicméně ty jsou také spíše orientační.

Půda

Foto: Pixabay

Kyselá půda v zahradě

Kyselou půdu si v zahradě mnoho lidí nepřeje. Pokud jste ale zjistili, že vaše zahrada má skutečně kyselé pH, není třeba zoufat. Existuje spousta rostlin, které je možné pěstovat. Patří sem pivoňky, vřesy, kalmie, azalky, okrasné trávy, hřebíček, hortenzie, koniklec, magnólie, jilmy, rododendrony, angrešt, lesní jahody, brusinky a borůvky. Kyselá půda je velmi dobrá pro všechny rostliny z čeledi vřesovcovitých.

Jak získat kyselou půdu

Pokud je vaše půda zásaditá, a chcete pěstovat například borůvky, které vyžadují kyselé pH, nemusíte se znepokojovat. Existují určité metody, s jejichž pomocí je možné změnit pH půdy. V zahradnických centrech můžete koupit speciální zeminu, jejíž pH je kyselé. Bude se hodit lidem, kteří pěstují zahrady na balkonech v květináčích

Změna pH půdy

V zahradnických centrech existují speciální přípravky, které se na změnu pH používají. Nebo je možné smíchat substrát s kyselou rašelinou. Díky tomu zahradní zemina změní svoji reakci a bude možné vysázet vybrané květiny, keře a stromy.

Zdroj: https://www.ziemovit.pl/poradnik/jakie-rosliny-posadzic-na-kwasnej-glebie

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!