Květy z rukoly a zajímavé způsoby jejich použití

Rukola sazenice

Rukola už není v českých kuchyních žádným nováčkem. Pro její pepřovou chuť si ji oblíbili nejenom ženy, ale také muži. Na konci sezóny vybíhá rukola do květu. Tyto květy jsou velice atraktivní, avšak jakmile se objeví, už není dobré sklízet listy ke konzumaci. Květy mají bílou barvu a dokážou přilákat užitečný hmyz, jako jsou včely a jiní opylovači. Pokud květy necháte na rostlině, vytvoří se semena, která můžete dále využít.

Salát rukola

Rukola (Eruca sativa) je známá také jako roketa. Jedná se o listovou zeleninu se silnou chutí, kterou přirovnáváme k pepři. Tuto rostlinu můžete pěstovat již brzy na jaře nebo také ještě pozdě na podzim. Květy se objevují asi 8 až 10 týdnů po výsadbě rostliny. Mají lehce nahořklou, pepřovou chuť a mohou ozdobit jakýkoli váš zeleninový salát. Typické jsou pro ni čtyři bílé okvětní lístky se zelenými a fialovými žilkami. Květy se objeví dříve, když je okolní teplota vysoká. Chcete-li kvetení oddálit, držte květináč na částečně stinném místě.

Rukola

Foto: Pixabay

Využití květů rukoly

Pokud necháte rostlinu jen tak kvést, můžete si všimnout krásných bílých květin. Ty jsou lákadlem pro včely i motýli a další užitečný hmyz. Květy rukoly ale lákají také slimáky a hlemýždě. Můžete je tedy využít také na vytvoření pasti na tyto škůdce. Květiny ale můžete také sami zkonzumovat, mají totiž stejnou chuť jako listy tohoto salátu. Pro tento účel je třeba rostliny nasbírat těsně před použitím, protože velmi rychle vadnou. Květy můžete použít do salátů, na pizzu nebo ozdobu jakýchkoli jídel, například těstovin.

Semínka rukoly

V neposlední řadě je vhodné nechat květy na rostlině, abyste získali nová semena na výsadbu rostliny. Jakmile květy rukoly zhnědnou, odstřihněte je nůžkami a opatrně přeneste do papírového sáčku. Po asi dvou týdnech květy vyschnou a můžete je jemně rozdrtit, čímž uvolníte semena. Tato semínka opět dejte do papírového sáčku a skladujte na chladném a suchém místě, dokud je nebudete chtít zasadit. Pokud byste květy nechali na rostlině, postupně by vysemenily samy – spadly by na zem a mohli byste se dočkat nových rostlin bez jakéhokoli úsilí.

Zdroje info:

https://www.urbangardengal.com/how-to-use-arugula-flowers
https://hobbyrecepty.cz/rukola-seta-salatu

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!