Červencové tipy pro zahradu – na tohle byste neměli zapomenout

zena-pri-praci-na-zahrade

Na zahradě je stále co dělat. Na některé drobnosti však máme tendenci spíše zapomínat. Podívejte se na to, co zahrádkáři nejčastěji opomíjejí v červenci.

Péče o vinnou révu v červenci

V tomto měsíci je na vinici třeba vylomit zálistky a udělat několik dalších nezbytných věcí. Kterých?

Vylomte zálistky

Udělejte tak pouze ve spodní třetině výhonku, aby zbytečně nezahusťovaly keř. Nad posledním střapcem hroznů zálistky nechte, protože zvyšují jejich cukernatost. Příliš dlouhé zkráťte na 3 – 4 listy. Zapomenuté zálistky později zkraťte nůžkami za druhým až třetím listem.

Foto: Pixabay

Odlistěte ji

Správné odstranění listů zvýrazní aroma bílých a barvu modrých odrůd, provzdušní keř a nepřímo působí proti houbových chorobám, jako jsou padlí či plíseň. Nejvhodnější termín je po odkvětu révy. Z letorostu v zóně střapců odstraňte 1 – 3 listy. Silné odlistění může způsobit vznik slunečního úpalu, proto berte při jeho intenzitě v úvahu orientaci révy krov k světovým stranám.

Populární mikrobylinky

Drobné rostlinky ze semínek vám dodají množství energie. Vše, co takové mikrobylinky potřebují na prvních pár dní života, se ukrývá v semínku. Právě proto jsou klíčky takové prospěšné pro lidské tělo – jsou doslova přeplněné vitamíny a živinami.

Mikrobylinky se konzumují syrové, když dorostou do 5 až 10 cm. Ozdobit jimi můžete již hotové vařené jídlo, použít je do sendviče namísto rajčat a papriky, nasypat do dýňové krémové polévky nebo zkusit netradiční, ale velmi svěží kombinaci s ovocným salátem z citrusových plodů. Nevytváříte téměř žádný odpad, rostliny nepotřebují na růst elektřinu, ani jiný zdroj tepla a světla, pouze slunce a jako výživu odstátou vodu. Nehnojí se ani nechrání proti škůdcům.

Zdroje info: https://www.tvojefarma.cz/kategorie/microgreens/?gclid=Cj0KCQjwtvqVBhCVARIsAFUxcRuG-BQHFHJUSUQq6iLVwDRtpYxQzAArhJi8G-N-E9odw4kEL5z9W5oaAnkDEALw_wcB, https://bylinkydnes.cz/10-bylinek-na-zvetseni-poprsi/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)