Květákové listy nejsou odpad – mrháme cennými vitaminy

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už od dob našich babiček máme zafixováno, že některé části zeleniny se zkrátka nejí. Ti odvážnější je používají třeba na vývar nebo jako základ pro výpek určený na omáčku, ale jinak končí ve většině případů v koši nebo na kompostu.

Typickým příkladem jsou i květákové listy. Pokud u nás byly v minulosti využívány, pak jen nadšenci do sinologie a čínské poezie (stačí si vzpomenout na populární byť ne úplně přesné Mathesiovy Zpěvy staré Číny). Všichni, kteří toužili po nějaké tom čínském jídle, připraveném po vzoru svých asijských idolů, nahrazovali tehdy nedostupný mladý bambus právě řapíky květákových listů, jež se jim co do chuti i způsobu přípravy skutečně podobají…

Využití květákových listů v praxi

Ale zpět ke kuchyňskému odpadu. Květákové listy obsahují vitamín C, kyselinu listovou a také množství vlákniny. K přímé konzumaci se nehodí jen ty opravdu staré s již dřevnatými řapíky, jinak si je můžete bez obav dopřát.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

A jak na to? Rozložte je na pekáč, posypte svým oblíbeným kořením, zakápněte olejem a pečte při teplotě 200 °C asi 8-10 minut. Okamžitě máte hotovou přílohu k masu nebo chutnou součást teplého zeleninového salátu.

A v již zmiňované Asii se zase listy květáku s oblibou marinují v sójové omáčce a poté se přidávají do smažených nebo grilovaných jídel. Zelené části lze rovněž nakrájet na proužky a přidat k dušenému zelí nebo kapustě. A ty mladší se hodí i k zabalení mnoha pokrmů místo listů klasického zelí nebo oblíbeného vinného listu.

Mladé listy pak stačí chvilku podusit na másle, lehce osolit a opepřit a použít jako přílohu prakticky k jakémukoli jídlu. Zachovají si svou křupavost i chuť. A velmi podobně je lze zpracovat i v jakékoliv krémové polévce nebo třeba zeleninové směsi připravované na pánvi. Je to opravdu snadné – nechte se inspirovat!

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

4 komentáře

 1. Ales Odpovědět

  Jenomze kvetak se u nas neda dopestovat bez pesticidu, takze jestli po tom peceni zustane vic vitaminu C, nebo pesticidu si jiste kazdy domysli sam…

  1. Aster Odpovědět

   Jediná zelenina 100% bez pesticidů a dalších svinstev podobného druhu je ta, kterou si vypěstujete sám.
   Faktem je, že na balkonech se toho moc pěstovat nedá, ale ze zkušenosti vím, že ani na velkých pozemcích v satelitech lidé většinou nic nepěstují – někteří nechtějí ani ovocné stromy, protože z nich padá listí…než by pracovali na zahradě, raději chodí do fitka…a žerou zeleninu ze supermarketu…zaručeně zdravou 😛

 2. pavel Odpovědět

  a co ta krásná jablíčka, jedno jako druhé co lidé kupují po přepravkách, aby měli vitamíny, okurky jedna jako druhá, asi není možnost výběru. Tak asi je proto tolik rakoviny_

 3. Vladek Odpovědět

  Tak jo, ať si teda ty květákové listy i se všemi cennými vitamíny snědí ty kozy, co takové věci vymýšlejí. Určitě jim budou chutnat i se všemi pesticidy, které na nich jsou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *