Ovocné stromy a střídavá plodnost: zcela běžný jev

Ovocné stromy: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Možná se to týká i vašich ovocných stromů: jeden rok plodí obrovské množství ovoce, a druhý rok (téměř) žádné. Nebo v jednom roce plodí jedna půlka stromu a v roce následujícím pak druhá půlka. Tomuto jevu se říká střídavá plodnost nebo také alternace plodnosti. Je způsoben tím, že v jednom roce se strom natolik vyčerpá, že v roce následujícím nedokáže vyprodukovat nic. Nejčastěji se vyskytuje u jabloní, avšak častá je také u švestek, meruněk, hrušní nebo broskvoní.

Co když nechci střídavou plodnost na své zahradě?

Střídavá plodnost může mít důvod svého vzniku v genetice. Pokud se chcete tohoto jevu vyvarovat, můžete tak učinit na základě výběru odrůdy. Je například známé, že odrůda jabloní s názvem Ontario má velkou pravděpodobnost, že bude docházet ke střídavé plodnosti. Naopak u odrůdy James Grieve se tohoto jevu až tak obávat nemusíme.

Ovocné stromy: Zdroj obrázku Pixabay.com

Dá se s tím něco dělat?

Střídavá plodnost se ale vyskytuje i z určitých důvodů. Vyskytuje se například u stromů, které nemají dostatečnou výživu. Příliš hustá koruna nebo špatně provedený řez mohou být dalšími faktory, které způsobují střídavou plodnost. Také omrzutí květů při pozdních mrazících nebo umístění stromu na nevhodnou půdu jsou dalšími důvody. Zaměřením se na tyto důvody můžete střídavou plodnost vhodně ovlivnit.

Správný řez stromů

Řez stromů je důležitý pro zachování co nejlepší úrody stromu. Správným řezem můžete docílit stabilní úrody na té nejlepší úrovni. Jarním hrubším řezem se vám podaří eliminovat násadu plodů a zároveň můžete podpořit růst u stromů s krátkými přírůstky. Pokud chcete silný růst a malou násadu plodů, řez omezte a strom pouze proklestěte. U bujně rostoucích stromů pak proveďte letní řez a ohýbání větví.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!