Vytápění zimní zahrady: Jaký tepelný zdroj zvolit?

Zimní zahrada

Mít doma zimní zahradu zcela jistě stojí za to. Můžete si vypěstovat celou řadu různých okrasných i užitkových rostlin. Zimní zahrada ale může sloužit také jako optimální prostor pro posezení. Záleží pouze na vašich preferencích. Důležitou a nedílnou součástí zimní zahrady je bezesporu vytápěcí systém. Teplota v interiéru musí být specifická, přičemž alternativ z hlediska volby tepelného zdroje je hned několik. My se na ty nejznámější podíváme mnohem podrobněji v následujících řádcích.

Klasická kamna na tuhá paliva

Jestliže chcete mít čistě přírodní teplo, které je maximálně příjemné, vsaďte na dřevo. Kamna na tuhá paliva jsou dnes maximálně efektivní a nabízí i sekundární a terciální spalování. Tím pádem dřevo mnohem déle žhne a vydává tolik potřebné teplo. U kamen na tuhá paliva je ale zapotřebí počítat s pravidelným přikládáním. Většina z nich disponuje sice zásobníkem na větší porci dřeva, nicméně bez přikládání se neobejdete. Jakési řešení představují mimo jiné i dřevěné lisované brikety, jež vydrží.

Vytápění plynem jako sázka na pohodu

Výborné jsou i tepelné zdroje na plyn. Cenově vychází takovéto vytápění poměrně dobře. Stačí jenom jednoduše online srovnat ceny plynu a ihned uvidíte, že na vytápění ještě ušetříte. Plynová topidla jsou nezávislá a volit je možné hned několik typů. Výborné jsou hlavně větší plynové deštníky, které vydávají dostatečné množství potřebného tepla. Jinak lze vybírat i menší stojatá plynová topidla.

U elektřiny počítejte s vyššími náklady

Volit lze i klasické elektrické přímotopy. U těch ale počítejte s poněkud vyšší spotřebou elektřiny. Ta je optimální jako zdroj pro krátkodobé vytápění místností. Na druhou stranu se velmi dobře reguluje. Pokud budete chtít spíše nezávislost, vsaďte na přepis plynu. Kvalitativně dolů nepůjdete.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.