kombucha wiki3

Kvasný čaj má mnohé zdravotní účinky, navíc se připraví u vás doma skoro sám

Jeho název nezní právě přívětivě, to uznáváme. Pokud se ovšem připraví správně, můžete se těšit na jeho skvělou chuť i další benefity. Řeč je totiž o kombuše, která je v Asii často označována jako houba dlouhověkosti.

I když si to obvykle myslíme, kombucha není houba. Ve skutečnosti její kulturu tvoří nejčastěji organismy Bacterium xylinum a Bacterium gluconicum (byť se v kultuře mohou vyskytovat i jiné neškodné organismy, napříkald prospěšné plísně).

Kombucha vám doma poroste skoro sama

Jakmile někde získáte kombuchovou kulturu (skvěle se shání v internetových bazarech, čas od času na ni narazíte i v prodejnách zdravé výživy), není už další postup vůbec složitý. Nejlépe vám poroste v černém čaji, pokud máte rádi zelený, neměl by z celkového objemu tvořit více než polovinu. Celkem si připravte tři litry čaje a přibližně 300 gramů cukru. Rozmíchejte, vložte nebo vlijte kombuchu, lahev přetáhněte gázou a nechte na teplém místě asi dva týdny odpočívat.

Foto: Rperez0727 / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0

Jak poznat, že je čaj z kombuchy hotový

Celý proces je opravdu velice snadný. Stačí ochutnat. Vezměte si čisté brčko a pusťte se do toho. Jestliže je chuť sladko-kyselá, pak máte tu čest právě s kvasným čajem. Ten má skvělé účinky na naši imunitu a trávení, ovšem do octa má ještě daleko. Ovšem jakmile začne nápoj chutnat silně kysele, pak máte hotový kombuchový ocet. V jeho případě trvá celý proces obvykle trvá 2-3 týdny. Hotový ocet přeceďte a uchovávejte v lednici.

Jak ještě podpořit svou obranyschopnost

Pokud vám kombucha nechutná, nevadí. Pro posílení imunity se také skvěle hodí rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoides, syn. rakytník úzkolistý) a hlíva ústřičná (Pleurotus ostreatus) v kvalitních doplňcích stravy.

Náhledové foto: Tony Webster / Creative Commons / CC-BY-SA-3.0

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zdravi/jak-pripravit-lahodny-a-zdravy-napoj-z-houby-kombuchy-a-caje.html, https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/kombucha-recept-na-pripravu-napoje-ucinky-na-zdravi

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *