Tipy pro nákup semen zeleniny i květin

Semínko

Semena svých rostlin si můžete uschovat ze své vlastní produkce. Nicméně většina z nás se každý rok uchyluje k nákupu již připravených semen. Jsou správně nasušená, namořená proti různým škůdcům a onemocněním – a zkrátka je to pro nás pohodlnější. Také v případě, že jste dosud danou zeleninu nebo květinu nepěstovali, je zapotřebí sehnat si semena. A jak už asi víme, rostlina vyroste jen ze zdravých semen. Jak si je vybrat?

Původ semen

V první řadě se zaměřte na nákup semen původních odrůd. To znamená, že takové rostliny jsou již přizpůsobeny našim podmínkám, proto bude jejich pěstování mnohem snazší. Údaj o původu semen najdete na obalu semínek. Výhodou je také to, že česká semínka bývají obvykle levnější, než ta zahraniční. Nemusí tomu ale tak být vždy.

Sazeničky

Foto: Pixabay

Obal semen

Dobrým rádcem při nákupu je také vzhled samotného obalu. Vyšisovaný obal může znamenat, že semínka byla dlouhodobě vystavena slunci nebo jinému nevhodnému osvětlení. Také poškozený a odřený obal není známkou dobrého zacházení. Věnujte se také známkám případného namočení obalu nebo jinému poškození.

Datum exspirace

Pokud si koupíte semínka „prošlá“, neznamená to, že nemusí vyklíčit. Je ale pravděpodobné, že jich nevyklíčí tolik. Může se to ale projevit také na kvalitě rostlinek. Nemusí být tak silné a odolné vůči chorobám. Proto se vždy věnujte také tomu, jakou mají semínka exspirační dobu. Další údaje, kterým byste měli věnovat pozornost, a které jsou uvedeny na obalu, jsou informace o jejich výsevu, výsadbě a podmínkách pro pěstování. Je možné, že rostlina bude vyžadovat vytvoření takových podmínek, které vy jí nebudete schopni nebo ochotni poskytnout.

Vždy jen kolik potřebujete

Nekupujte semínka jen proto, že jsou za dobrou cenu. Kupte jich tolik, kolik zrovna tuto sezónu potřebujete. Čím déle je budete skladovat, tím více budou ztrácet na kvalitě.

Zdroj: https://www.styl.pl/raporty/raport-piekny-ogrod-i-balkon/ogrod/news-jak-kupowac-nasiona-warzyw-i-kwiatow,nId,4386657

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!