Kupovaná rajčata: Jak nevybrat plody bez chuti a se spoustou chemie

Nekvalitní rajčata

Pěstujete rajčata? Asi hloupá otázka, podle všeho pěstují tuto tradiční zeleninu prakticky všichni zahrádkáři. Je totiž nenáročná a získáte skvělé plody, které se nedají srovnávat s tím, co se vám dostane v supermarketech. Vše je samozřejmě dáno způsobem pěstování, respektive půdním podkladem, počasím, přísunem vláhy a dalšími faktory. Zkrátka k rajčatům máme vztah a snažíme se vypěstovat co možná nejlepší kousky. Velkopěstitelům jde pochopitelně hlavně o zisk. Právě proto bychom se v obchodě měli chovat obezřetně a vybrat ta nejlepší rajčata. Jak na to? Třeba podle následujících tipů.

Správná barva

Začít můžeme barvou. Ta by měla být sytě červená. Jakékoli odlišné odstíny nebrat! Především bledé plody vám dojdou jen velmi těžko. Můžete je mít klidně i venku na teple, ale nepodaří se to. Nejspíše na nich naskáčou černé tečky a nakonec je vyhodíte. Čím tmavší červená barva, tím lépe.

Nekvalitní rajčata

Aktuální stav

Máme oči a jednoznačně poznáme, když je některý plod poškozen. Stačí menší rýha, protlačenina, případně cokoli jiného, co by bylo nestandardní. U některých prodejců se může dokonce objevit i plíseň.

Vůně

Tady si možná ťukáte na čelo s tím, že některá balení jsou kompletně obalená v plastové fólii. Ano, může tak být, nicméně takovéto balení neberte. Pokud je fólie perforovaná, přičichnutím zjistíte, zdali jsou rajčata voňavá, či nikoliv.

Česká vlajka nestačí!

I tady pozor. Původ rajčat v České republice neznamená, že by plody musely být bůhvíjak kvalitní. Mnohem lepší je koupit rajčata od konkrétního farmáře. Ten si dá obrovský pozor na to, aby si svoji značku poškodil. Pod českou značkou a velkou korporací si může dovolit cokoli.

Nekvalitní rajčata

Absence stopky

Pokud jsou rajčata se stopkou, vydrží obecně o trochu déle. Nejde o nijak extra dobrý poznávací znak, nicméně barvu mají lepší. Nejhůře na tom s kvalitou bývají klasické odrůdy rajčat. Cherry a mnohé jiné drobnější plody bývají obecně kvalitnější.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.