Klíčení semínek: Založte si novou zahrádku ve sklenici s vodou

Klíčky

Zima je dlouhá a pohled na zahrádku člověka příliš netěší. Déšť, sníh a plískanice člověka spíše upoutají doma. O nějakém velkém pěstování zeleniny příliš nemůže být řeč. Mimo klasické starání se o pokojovky se můžete věnovat třeba klíčení semínek. Vždyť v obchodě seženete naklíčená mungo a jiná semínka za cenu přesahující 20 korun za jeden tácek. Doma můžete mít stejné množství klidně i okolo 2 korun za totožné množství. Navíc budou stoprocentně čerstvá, což se o těch z obchodu říct většinou nedá. Jak se tedy stát takovým domácím pěstitelem klíčků semínek?

5 dní příjemných starostí

Pokud chcete o víkendu vyrazit někam mimo domov, pak si klíčení semínek nechte na nějakou jinou dobu. Trvá totiž cca 5 dní a je třeba se mu intenzivně věnovat. Dvakrát za den je nezbytné měnit vodu a sledovat aktuální stav klíčení. Namočení, propláchnutí a okapání. Přesně to jsou činnosti, jež není možné vynechat. Klíčky mohou buď kompletně usychat, nebo naopak zahnívat. Obojí stav je nežádoucí.

Klíčky

Klíčící miska, nebo sklenice?

U řeřichy je lepší mít spíše klíčící misku. Toto drobnější osení, z něhož vzniknou menší zelené keříčky, se navíc podílí na vzniku gelu. Plastová miska stojí zhruba kolem 200 korun. Pro větší semena typu mungo klíčků vám postačí i obyčejná sklenice. Jenom dbejte na to, aby měla dostatečně široké hrdlo. Použít je možné i sáčky, nicméně mnohem lepší je klasická zavařovačka.

Raději volte speciální semena pro klíčení

Mungo, řeřichu a mnohá jiná semínka můžete zakoupit fakticky kdekoli. Stačit mohou i semínka určená vyloženě k přípravě pokrmů. Ta ovšem nejsou speciálně testována na přítomnost parazitů. Zejména ty z rodu escherichia coli mohou být velmi nebezpečné. Stejně tak jsou semínka pro klíčení v bio jakosti. Běžná semena bývají také ošetřená pesticidy.

Řeřicha

Klíčení řeřichy a munga

Semínka řeřichy je zapotřebí dát do misky tak, by byla pořádně zalitá vodou. První dva dny mohou být ve tmě a poté je dáme na světlo. Vodu je zapotřebí měnit dvakrát za den. Hotové klíčky lze za několik dní odebírat klidně postupně. U větších semen typu mungo je nejdříve pořádně namočte do vody na 12 hodin. Poté se voda slije a rostliny se jenom dvakrát denně proplachují. Nutná je také neustálá kontrola kvality. Po vyklíčení vydrží semínka klidně i týden v lednici.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.