Kukuřičné vlasy nevyhazujte. Dají se skvěle využít

Tmavé kukuřičné vlasy

Milujete vařenou kukuřici a nedokážete si bez ní představit léto? Jasně, cukrová kukuřice již zraje. Mnozí si dopřejí dokonce přímo z pole i krmnou. Ta není tak sladká, ale sníst se dá. S vařením kukuřice souvisí také loupání klasů. Ty je zapotřebí zbavit nejen zeleného obalu, ale také kukuřičných vlasů. Prakticky pokaždé končí na kompostu, v horším případě v odpadkovém koši. Je to škoda, jelikož si kukuřičné vlasy určitě najdou své využití. 

Krátká charakteristika kukuřičných vlasů

Kukuřičné vlasy obsahují látky, které mají pozitivní vliv na lidské zdraví, Ostatně používaly je už mnohé indiánské kmeny. Když se podíváme na kukuřičné vlasy, jež jsou na plodech, které zrají, zjistíme, že mají krásnou zelenkavou barvu. Ta se ale později mění na tmavou až rezavou. Většinou se používají sušené kukuřičné vlasy, jež jsou právě vyloženě tmavé. Pokud je navíc usušíte, můžete je skladovat hodně dlouhou dobu. Ideálně se skladují vysušené v igelitovém sáčku nebo uzavřené nádobě.

Zelené kukuřičné vlasyZelené kukuřičné vlasy: Foto Pixabay

Čaj z kukuřičných vlasů

Příprava čaje z kukuřičných vlasů není nijak složitá. Stačí si jen vzít jednu čajovou lžičku sušených vlasů a zalít ji šálkem studené vody. Ta se postupně zahřeje až do varu. Když se tak stanem odstavíte vodu ze sporáku a necháte kukuřičné vlasy zhruba 10 minut luhovat. Odvar nakonec přecedíte přes sítko do hrnku. Pít by se čaj měj třikrát za den. Jen pozor, čaj není vhodný pro děti a kojící ženy.

Kukuřičné vlasyTmavé kukuřičné vlasy: Foto Pixabay

Spousta zajímavých účinků zaručena

Velmi ceněný je diuretický účinek kukuřičných vlasů. Dokážou z těla vyplavit přebytečnou vodu včetně toxických látek. Pití čaje může pomoct také při hubnutí. Aktivní složky obsažené v kukuřičných vlasech pomáhají v ulehčení vylučování moči. Ideální je čaj při infekcích močových cest nebo močového měchýře. V lidovém léčitelství se tento čaj používal na snížení krevního tlaku a snížení hladiny cukru v krvi. Už naši předkové zkrátka dobře věděli, proč kukuřičné vlasy nevyhazovat do koše.    

Zdroje info:

https://tojenapad.dobrenoviny.sk/kukuricne-vlasy-viac-nevyhadzujte-uvarte-si-z-nich-caj-a-za-tuto-radu-budete-vdacni/

https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/100-kukurice-jako-bylinka-kukuricne-vlasy-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani

https://www.zahradaapriroda.cz/kukurice-a-co-leci-kukuricne-vlasy/

Tmavé kukuřičné vlasy: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.